přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. července 2011, 12:23

Atletická špička o víkendu v Brně

Stadion Pod Palackého vrchem v Brně zítra a pozítří ožije šampionátem mužů a žen. Vrchol domácí sezony bude zároveň představením nejlepších českých atletů, kteří budou bojovat nejen o tituly, ale také o limity na MS v Tegu.

Na včerejší tiskové konferenci v brněnské Galerii Vaňkovka se představily hvězdy mistrovství Denisa Rosolová, Zuzana Hejnová, Jaroslav Bába, a také Jan Marcell, Jan Veleba a Lenka Masná (ta jediná pro zranění nestartuje). České atletické špičky se nejen svěřily se svými pocity před domácím vrcholem, ale předaly také ceny dětem z vítězných mateřských školek a základních škol soutěží Atletiky pro děti a uspokojily dlouhou frontu zájemců o podpisy při autogramiádě.

Foto z tiskovky a autogramiády

Jaké souboje v jednotlivých disciplínách můžete na stadionu Pod Palackého vrchem očekávat a které hvězdy se představí?

Na stovce se loňský šampion a národní rekordman Jan Veleba střetne s oddílovým kolegou z pražského Olympu Liborem Žilkou. Počítat se ale musí také s držitelem nejrychlejšího času mistrovství z Tábora 2008 Lukášem Milem či s nejrychlejším z štafety sprinterů do 23 let Václavem Zichem. Jeho vrstevník a také tréninkový kolega z pražské Dukly Pavel Maslák, jenž reprezentoval už i na ME družstev ve Stockholmu, je na dvojnásobné trati dokonce největším adeptem na zlato. V cestě mu ovšem bude stát velezkušený osminásobný šampion a obhájce titulu Jiří Vojtík, a také Vojtěch Šulc, jenž spolu s Vojtíkem drží rekord MČR.

Kvůli zranění nestartuje na stodesítce překážek rekordman Petr Svoboda, favority tak jsou mladí sprinteři, kteří nás budou reprezentovat za dva týdny na ME v Ostravě, v čele se Svobodovým tréninkovým parťákem Martinem Mazáčem. Na 400 metrech s překážkami bude usilovat o přiblížení se limitu pro mistrovství světa Josef Prorok. Bez zajímavosti není start čtyřnásobného šampiona a držitele rekordu mistrovství i ČR Jiřího Mužíka.

Velmi vyrovnané pole čtvrtkařů nemá jasného favorita, nejlepší letošní čas patří Tomáši Boškovi v barvách domácí Univerzity Brno. To osmistovka svého největšího „koně“ má, i přes neúčasti Jakuba Holuši a svůj nízký, juniorský věk jím je Miroslav Burian, jenž bude reprezentovat na mistrovství Evropy své kategorie v Tallinnu. Proti Burianovi se postaví také překvapivý vítěz z Třince Jan Kubista, pokud nezvolí nakonec poloviční trať, již má také přihlášenou.

Šampion z 1500 i 5000 m Milan Kocourek volí k delší z tratí stýpl a na obou bude patřit k horkým favoritům. Na pětce bude jeho největším vyzyvatelem Jan Kreisinger, nad pevnými překážkami a příkopem zase Martin Kučera. Na patnáctistovce čekejme taktický boj, pro nějž má z přihlášených nejvíce zkušeností trojnásobný mistr Vladimír Bartůněk, jehož jméno ovšem figuruje i na osmistovce.

Bylo by asi překvapením, kdyby výškařský sektor patřil někomu jinému než stříbrnému z halového ME v Paříži Jaroslavu Bábovi. „Posledních čtrnáct dní jsem více trénoval. Cítím se dobře a věřím, že bude mohutná divácká podpora, čekám výkon okolo 230 centimterů,“ svěřil se Bába. To další obhájce titulu i „limitář“ pro MS tyčkař Jan Kudlička bude rozhodně v těžší situaci, byť se největší soupeř Michal Balner vrací po vážném zranění ruky. Výrazný odstup od ostatních má elitní dálkařské duo, zlato bude chtít zopakovat Roman Novotný a stříbro naopak „přebarvit“ – v Brně domácí – Štěpán Wagner.

Další místní hvězda Jan Marcell se pokusí o mistrovský double navzdory obhájcům ve vrzích, v nichž bude závodit i na MS v Tegu. V kouli mu to bude chtít překazit především v Třinci zlatý Antonín Žalský, v disku budou proti Marcellovi zkušenosti Libora Maliny, s třinácti tituly držitele nejvyššího počtu zlatých úspěchů v jediné disciplíně. „Věřím ve výkon okolo 65 metrů,“ řekl Marcell. V kladivu nemá dlouhodobě konkurenci Lukáš Melich, to v oštěpu doufáme ve vyrovnaný souboj s dalekými hody mezi Petrem Frydrychem, Vítězslavem Veselým a Jakubem Vadlejchem.


Z autogramiády, foto: S. Chlup

V nejkratším sprintu se proti domácí konkurenci jasně prosazuje Kateřina Čechová, navíc svůj výkon pomaličku přibližuje i limitu ČAS pro MS. Na dvoustovce bude jasnou favoritkou Denisa Rosolová, která má přihlášenu i poloviční trať, kde by Čechové mohla dvojstartu pořádně zatopit. „Těším se na sprinterský mix, poběžím stovku, dvoustovku a ještě krátkou štafetu. Bude to pro mě výborný rychlostní trénink,“ svěřila se Rosolová. Zcela jistě Rosolová neabsolvuje svou hlavní specializaci čtyřstovku, kde tak bude mít obhajobu o něco snazší Jitka Bartoničková, pro niž však bude cílem co nejlepší čas směrem k univerziádě.

Překážkový sprint na sto metrů by měl patřit dlouhodobé jedničce a rekordmance Lucii Škrobákové. Sedminásobnou šampionku a obhájkyni titulu však může za určitých okolností potrápit Zuzana Hejnová, která má na svých 400 m př. výtečnou formu a dokázala ji už přetavit i v solidní čas na této trati. Hejnová se chystá prověřit druhý den také sprinterky na dvoustovce. „Velmi ráda závodím na domácím šampionátu, má skvělou atmosféru. Sice nemám ve sbírce žádné tituly, protože se mi nehodí do přípravy na MS absolvovat svou hlavní disciplínu, ale každopádně se na brněnské diváky moc těším,“ uvedla Hejnová. Uvolněný prostor na její rekordní trati by měl patřit její jmenovkyni a tréninkové kolegyni Bergrové, která překážkovou čtvrtku vyhrála i loni.

Kratší z možných tratí volí Tereza Čapková, při neúčasti zraněné Lenky Masné jednoznačná favoritka osmistovky. Marcela Lustigová, národní rekordmanka ve stýplu si vedle patnáctistovky, kterou vyhrála před rokem v Třinci, zapsala i pětku. Stejnou kombinaci má přihlášenou i Květoslava Pecková. Na delší ze vzdáleností by se měly střetnout s osmnáctinásobnou šampionkou Petrou Kamínkovou, držitelkou největšího počtu titulů na MČR, a obhájkyní Martinou Bařinovou. Na 1500 metrů by je měla čekat další studentka z USA Eva Krchová, ta ovšem v případě, že si nakonec nevybere půlku.

Pro komplexní pohled nad běhy zbývá dodat, že obhajovat titul na 3000 m překážek se nechystá kvůli pátečnímu návratu ze soustředění před ostravským ME Lucie Sekanová. Zvýšená šance na prvenství se tak otevírá veteránce Ivaně Sekyrové, která by si tím mohla dát dárek k nedávnému životnímu jubileu. Jeden titul už z téhle trati má, stejně jako ze své někdejší specializace 400 m překážek, v Brně si však vedle stýplu zaběhne proti Kamínkové a spol. pětku.

Skokanské sektory mají více či méně jednoznačné favoritky. Při absencích Ivy Strakové a Martiny Šestákové, jež obě očekávají přírůstek do rodiny, jsou jimi ve výšce Oldřiška Marešová a trojskoku Lucie Májková. V tyči dokonce září hvězda Jiřiny Ptáčníkové, která před rokem v Třinci vylepšila rekord mistrovství. V dálce sice chybí v přihláškách Jana Korešová reprezentující souběžně na Evropském poháru ve vícebojích, zastoupit by ji ale měla v roli hlavní adeptky na zlato jediná další výrazněji „šestimetrová“ skokanka Kateřina Líbalová.

Koulařkám vládne už takřka desetiletí Jana Kárníková a i tentokrát bude osminásobná mistryně favoritkou číslo jedna. V obdobné situaci je se stejným počtem zlatých medailí z národních šampionátů v disku Věra Cechlová, byť se jí konkurence v čele s Eliškou Staňkovou pomalu, ale jistě přibližuje. V kladivářském sektoru si pozici jedničky během letošní sezony vybudovala mj. rekordem do 23 let Kateřina Šafránková, vylepšení osobáku se povedlo i její vrstevnici Tereze Králové.

A nakonec oštěp, v němž není třeba dlouze představovat rekordmanku a sedminásobnou šampionku Barboru Špotákovou či její tréninkovou kolegyni Jarmilu Klimešovou. Chybět nebude ani čerstvá držitelka juniorského maxima Irena Šedivá.

Více informací k mistrovství ČR v atletice mužů a žen najdete v sekci Zaostřeno na.

Karolína Farská, Michal Procházka

Vytisknout