přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Atletická špička bude bojovat o vavříny pro své kluby

V sobotu 3. září se na stadionu SSK Vítkovice v Ostravě uskuteční mistrovství republiky družstev, ve kterém se představí šest nejlepších mužských a ženských celků letošní Česká spořitelna extraligy.

Mezi hlavními aspiranty na titul v jubilejním 50. ročníku soutěže jsou již tradičně kluby s kádry nabitými českými reprezentanty – Dukla a USK  Praha. Tři kola atletické extraligy prosila startovní pole. Šest úspěšnějších klubů z osmi v každé kategorii se utká v Ostravě o titul mistrů republiky, na zbývající čeká 17. září baráž o udržení v nejvyšší soutěži. Do ostravského finále budou kluby vstupovat s bodovým ziskem odvislým od umístění v základní části. Vítěz základní části bude moci ve finále počítat s jistými šesti body, druhý s pěti, třetí se čtyřmi atd. Stejný počet bodů je možné získat za umístění ve finálovém závodu. O konečném pořadí v MČR družstev bude rozhodovat součet bodů za základní část a finále. V případě rovnosti bodového součtu bude rozhodovat lepší umístění ve finále. 

Přestože nejvyšší soutěž družstev funguje na celostátní úrovni nepřetržitě od roku 1956, bude ostravské finále teprve šestým v historii. Soutěž totiž procházela v průběhu let řadou systémových změn a současný model s jednorázovým finálovým závodem se praktikuje až od roku 2000. Seznam vítězů soutěže není především v mužské kategorii příliš pestrý. Z devětačtyřiceti možných nezískali atleti pražské Dukly pouze dva tituly, o které je v letech 1986 a 1992 připravili rivalové z Olympu Praha.

Ti jsou jejich největšími soupeři i letos. Dvakrát skončili v extralize za nimi, jednou, ve druhém kole na domácí půdě Dukly, je společně se čtyřmi dalšími mužstvy porazili. S dvaadvaceti hlavními body vyhráli základní část Česká spořitelna extraligy, jenže před finále není na Olympu příliš optimistická nálada. Proč? To prozradí předseda oddílu Ladislav Kárský: „Abychom mohli proti Dukle uspět, museli bychom být v naší nejsilnější sestavě. Jenže my máme celou řadu absencí. Ve finále budeme postrádat zraněného dálkaře Tomáše Poura (8. z ME do 22 let), otazník visí nad zdravotním stavem diskaře Libora Maliny. Chybět budou i nigerijští sprinteři James Godday a Saul Weigopwa, kteří nám pomáhali v základní části. Neříkám, že boj o titul vzdáváme, ale faktem je, že jsme značně oslabeni.“

To si uvědomují i na Dukle. „Vím, že nejedou v plné síle. Dokonce nám už někteří lidé dopředu gratulovali k zisku dalšího titulu. Jenže já všem říkám: uvidí se po závodu. My samozřejmě vyhrát chceme,“ říká šéftrenér armádního týmu Radomil Skoumal, který na klíčové finále sestavil výběr plný reprezentantů. Výškaři Tomáš Janků a Svatoslav Ton, tyčkař Štěpán Janáček, dálkaři Štěpán Wagner a Petr Lampart, vrhači Petr Stehlík a Lukáš Melich, překážkáři Jiří Mužík a Stanislav Sajdok, sprinter Radek Zachoval, běžci Karel Bláha, Michal Šneberger či Jaroslav Růža, vícebojaři Petr Svoboda a dokonce i Tomáš Dvořák (110 m př., oštěp) a Roman Šebrle (oštěp) – ti všichni by měli bojovat za osmačtyřicátý titul Dukly Praha. Do absolutní síly armádnímu klubu schází pouze výpomoc oštěpaře Jana Železného, zraněného tyčkaře Adama Ptáčka a dalšího z oštěpařů Miroslava Guzdka.

Třetí v základní části skončila Slavia Praha, od Dukly jí dělily pouze pomocné body. „Vidím to tak, že i ve finále  budeme bojovat o třetí místo. Uvidíme, v jaké kondici přijedou soupeři. O prvenství se poperou Dukla a Olymp,“ říká realisticky ředitel Slavie Petr Novotný, který pro Ostravu musí postrádat reprezentanta na ME do 22 let, sprintera Rudolfa Götze.     

Mezi ženami zvítězily v základní části extraligy atletky ACP Olympu Brno. Výrazně jim k tomu ovšem  dopomohl trest vyměřený rivalovi z USK Praha, které ve druhém kole soutěže nominovalo Barboru Dibelkovou v rozporu se soutěžním řádem do čtyř disciplín. „Víme, že USK nevyhrála základní část pouze vlastním nedopatřením. Pokud se něco nestane, musí vzhledem ke své kvalitě titul vyhrát. My budeme asi druzí, což bychom považovali za úspěch. Náš výkonnostní cíl před sezonou byl do třetího místa,“ říká manažer brněnského Olympu Josef Sečkář, který se ve finále hodlá spolehnout na mladší perspektivní závodníky a hosty ze slovenské reprezentace. V Ostravě by tak měla být k vidění například půlkařka Lucia Klocová či sestry Jana a Dana Velďákovy (dálka, trojskok).

Pražský USK, uchazeč o historicky třináctý titul pro své barvy, neponechává nic náhodě a míří do Ostravy s nejsilnější možnou sestavou. V jeho řadách by se tak například měla objevit Zuzana Hejnová, vítězka MEJ a juniorská vicemistryně světa z loňského roku na 400 m překážek. Z původně plánovaného souboje s Alenou Rücklovou,  prvního od doby, co druhá jmenovaná „přebrala“ své mladší kolegyni národní rekord v běhu na 400 m překážek, kvůli zranění Rücklové bohužel sejde.  Nad kratšími překážkami by měla kralovat suverénka této disciplíny Lucie Martincová, ve sprintech by se měla umístit Štěpánka Klapáčová. Startovat bude i Šárka Kašpárková, která se po sezoně loučí s kariérou. Ostravští diváci tak budou mít jednu z posledních možností vidět v akci bývalou mistryni světa v trojskoku.

S osmadvaceti tituly na kontě historicky nejúspěšnější ženský tým, Olymp Praha, má v současnosti skromnější ambice. V základní části skončil třetí a stejné umístění by si rád udržel i ve finále. „Pro zranění nám stále chybí vícebojařka Michaela Hejnová, diskařka Věra Cechlová Pospíšilová bude na Zlaté lize v Berlíně. Chtěli bychom obhájit bronz z loňska. Na víc nemyslíme,“ přiznává Ladislav Kárský, který do Ostravy přiveze například výškařku Ivu Strakovou či kladivářku Lucii Vrbenskou.

Pořadí po základní části Česká spořitelna extraligy:
(v závorce počet bodů do finále)

MUŽI – 1. Olymp Praha 6 bodů, 2. Dukla Praha 5, 3. Slavia Praha 4, 4. AC Turnov 3, 5. USK Praha 2, 6. SSK Vítkovice 1... 7. A.C. TEPO Kladno (baráž), 8. Univerzita Brno (baráž)

ŽENY – 1. ACP Olymp Brno 6, 2. USK Praha 5, 3. Olymp Praha 4, 4. SKP Hvězda Pardubice 3, 5. Sparta Praha 2, 6. SSK Vítkovice 1... 7. Slavia Praha (baráž), 8. A.C TEPO Kladno (baráž)

Více informací v sekci ZAOSTŘENO NA...

Adam Pražák

Vytisknout