přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. ledna 2009, 16:01

ATLETICE je šedesát

Časopis Atletika oslaví 60. výročí svého vzniku. Je nejstarším atletickým měsíčníkem v Evropě.

První číslo vyšlo 15. ledna 1949 pod názvem Instruktor lehké atletiky. Hned o měsíc později však bylo nově vzniklé periodikum překřtěno na „Lehká atletika“, a tento název si podržel po dvě desetiletí. V roce 1969 vypadlo z názvu slovo „lehká“ a zůstala pouze atletika, která zdobí titulní stranu časopisu dodnes. Během 60 let vyšlo již více než 700 čísel ATLETIKY. Drží si měsíční periodicitu, výjimkou byl akorát kritický rok 1991, kdy časopisu poté, co jej přestalo vydávat nakladatelství Olympia, hrozil reálný zánik. Tehdejší ČSAU se však po čase ujala vydávání svépomocí, a tak ani tehdy nedošlo k přerušení kontinuity. Jen místo 12 spatřilo světlo světa 9 čísel. 


Historicky 1. číslo ATLETIKY, zdroj: archiv V. Trkala

V Evropě je naše ATLETIKA nejstarším měsíčníkem. Pro srovnání: španělské Athletissimo je o dva roky mladší, ruská „Legkaja  atletika“ o šest, francouzské „Athletisme“ se zatím dopracoval „jen“ k 515 číslům. Velmi lichotivě vyznívá i srovnání s patrně nejslavnější atletickým časopisem, americkým Track and Field News, která se prohlašuje „Biblí sportu od roku 1948“. Tedy jen o rok déle, než ATLETIKA.

Časopis postupně vedli šéfredaktoři Jan Novotný, Alfréd Janecký, Alexander Žurman, Vladimír Víšek, František Macák a nyní Adam Pražák. Od roku 1992 má Atletika barevnou obálku, od dubna 1996 vycházel časopis Českého atletického svazu čtyřikrát ročně celobarevně. To se změnilo o 10 let později, kdy se barvy dočkaly všechna čísla. V současné podobě má časopis 32 stran a 8 stran černobílé přílohy. Od roku 1996 jej vydává Česká atletika s.r.o. 21. ledna by mělo vyjít již 720. číslo ATLETIKY, jehož část je výročí časopisu také věnována.

Adam Pražák

Vytisknout