přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Atleti zamířili za přípravou do světa

Především Kanárské ostrovy a Jihoafrická republika, to jsou tradiční destinace českých atletů pro přípravu v teple.

Parta JAR
Jihoafrický Potchefstroom je zejména na jaře něco jako druhý domov českých atletů. Měsíc a půl před Vánoci tu tráví nejlepší dva čeští běžci na střední tratě Michal Šneberger a Jakub Holuša. „Vše probíhá podle plánu a vypadá to zatím velice dobře. Jsem zdravý, takže nic nebrání tréninku. Jsem nadšený z podmínek pro trénink tady, je to nejlepší, co jsem kdy viděl, bydlíme jen 150 m od stadionu a na stravu chodíme do nedaleké restaurace, kterou vlastní majitel domu a vaří senzačně. Takže úplně všechno OK,“ pochvaloval si talentovaný mladík Holuša.


Zuzany Hejnová (vlevo) a Bergrová při tréninku v JAR - foto: M. Blažková

Stejnou dlouhou dobu, jen „s pozdějším startem“ tu tráví také překážkářka Zuzana Hejnová spolu s trenérkou Blažkovou, sparingem je její jmenovkyně Bergrová, která se vrací o dva týdny dříve 22. 12. „Já jsem tu do 6. ledna,“ vzkazuje přes internet Hejnová, „23. 12. za mnou přijede Honza (přítel), takže se mi domů určitě chtít nebude. Budu tu trénovat a zároveň trochu cestovat. Nemám ráda předvánoční shon a nevlídné počasí. Tady budu v teple a bude klid na trénink, který musím dohnat po manku s mandlemi. Až se vrátíme zpět, už pomalu začne halová sezóna, které bych se ráda zúčastnila, pokud to půjde a budu na tom, jak bych si představovala. No a Vánoce si uděláme pak doma,“ vysvětlila česká rekordmanka a úspěšná olympionička. Českou partu ve zdejším středisku doplňují po tři prosincové týdny vícebojařky trenéra Buzka Cachová a Ondraschková.
Roman Šebrle tentokrát volí trochu jiný model přípravy, sice i on je v JAR, ale nikoli na náhorní plošině v Potchefstroomu, ale u moře v Stellenboschi. Společnou přípravu s ním absolvuje stříbrný vícebojař z dorosteneckého MS (zatím svěřenec trenéra Skřivánka) Hedvičák. Tři týdny do 19. prosince jsou zde ale i jiní Kupkovi svěřenci čtvrtkař Vaněk a mílař Belada.


Bydlení v Potchefstroomu, foto: Z. Hejnová

Parta Kanáry
Velká skupina českých atletů a atletek okupuje po dva nebo i tři týdny La Santu na jednom z Kanárských ostrovů Lanzarotte. Paterova skupina zde čítá pětici tyčkařů Janáček, Balner, Maláčová, Baďurová, Kudlička a dálkaře Wagnera. „O zranění pořád vím, musím dávat pozor, je přeci jen teprve tři čtvrtě roku po operaci. Ale odtrénovala jsem všechno bez omezení, to samé co zbytek skupiny, jen třeba více protahuji. Skákat začnu až po návratu v zimě,“ uvedla před odletem Kateřina Baďurová.
Bez přímého dohledu trenérky Blažkové se musí obejít čtvrtkařka Bartoničková, překážkářka Pecnová i vícebojařka Korešová, kterou doplňuje i svěřenkyně Víti Rusa Klučinová. Po halové sezóně končící Tomáš Janků má dost času předávat své bohaté zkušenosti mladým výškařům Šuterovi a Stolínovi. Nechybí zde ani skokansko-vícebojařské trio Aleše Dudy – Rosolová (dřívě Ščerbová), Bába a Ogrodníková, stejně jako trenér Rudolf Černý a atletka roku Barbora Špotáková, spolu s nimi je zde i juniorský rekordman Vadlejch. Luděk Svoboda připravuje svou sprinterskou skupinu v čele se jmenovcem, objevem roku Petrem. Kromě Kateřiny Čechové, tu tři „Svobodovci“ Mazáč i Žilka zůstanou i přes dva první svátky.
Organizátor soustředění trenér Pogány chystá na novou sezónu trojici Laláková, Šestáková, Novotný. Barbora Laláková, který si zde na jaře přivodila komplikované zranění, před odletem řekla: „Jedu na místo činu, ale musím to zlomit. Ten cvik, při kterém se to stalo (flop zepředu), už ale nebudu dělat nikdy. Achilovka už je OK, vizuálně je sice dvakrát tak velká než dřív, ale prý i stejně tak silná. Dělat už můžu všechno bez omezení, nějaké problémy jsou, ale nic v tuto dobu nezvyklého. I pauza byla k něčemu dobrá, stihla jsem, co jsem dřív nestíhala. Těším se na tréninky a hlavně pak závodění.“

Michal Procházka

Vytisknout