přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Atleti zabrali polovinu ankety

Šest atletických hvězd vybrala americká sportovní akademie mezi tucet sportovců za letošní rok. Čtveřice zemí také ohlásila své atletické krále.

Světoví Atleti roku podle IAAF Usain Bolt a Jeleni Isinbajevová stojí v čele listiny ankety „světového sportovce roku“ vypsané United States Sports Academy. Kromě Jamajčana a Rusky byli vybrání ještě Tiruneš Dibabaová, Paula Radcliffeová, Bryan Clay a Haile Gebrselassie.


Při MS v Ósace 2007 byl Bolt ještě takřka neznámý - foto: graf.cz

Dálkařská šampionka Maurren Higa Maggiová se prosadila mezi brazilskými sportovkyněmi z ostatních odvětví, mezi muži vyhrál plavec Cesar Cielo. Naopak ve Francii podle časopisu L’Équipe si z atletů nejlépe stojí až patnáctý Mahiedine Mekhissi-Benabad, stříbrný stýplař OH. Anketu v minulosti vyhráli Eunice Barberová (1999) a Ladji Doucouré (2005).

Jména jmen pro letošní rok znají atleti v dalších čtyřech zemích. Rakousko vybralo diskaře Gerharda Mayera a vytrvalkyni Andreu Mayrovou. Ukrajina zvolila sedmibojařku Nataliju Dobryňskou (olympijská vítězka). Dvojice běloruských jmen – kladivářka Oxana Mjankovová a desetibojař Andrej Kravčenko (zlatá a stříbrný z OH).

Japonsko ocenilo nejvýše štafetu 4x 100 m Naoki Cukahara, Shingo Suecugu, Šindži Takahira a Nobuharu Asahara (bronzoví na OH). Zvláštní ocenění dostali Naoko Takahašiová, první maratonkyně pod 2:20, letos ukončila kariéru, a Kazuhisa Kawamoto, trenér univerzitního týmu z Fukušimy.

Michal Procházka

Vytisknout