přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. března 2017, 12:39

Atleti vyrážejí za teplem

Nedílnou součástí jarní přípravy našich reprezentantů jsou tréninkové kempy v destinacích, kde je o něco příznivější počasí než v našich končinách. Běžci zase preferují soustředění ve vysokohorském prostředí. Kam se tedy vydají v letošním roce? Většina volí osvědčená tréninková střediska, ale někteří hledají i něco nového.

Jedním z velice oblíbených míst, kam čeští atleti vyrážejí za teplem je jihoafrický Potchefstroom. I v průběhu jara jich tam bude požehnaně. Například oštěpařská skupina Jana Železného je v Africe již od poloviny února a kvartet Jakub Vadlejch, Vítězslav Veselý, Petr Frydrych a Jaroslav Jílek tam stráví více než dva měsíce. Těsně po evropském šampionátu v Bělehradě odcestovali do Potchefstroomu i koulaři Tomáš Staněk a Ladislav Prášil nebo vícebojař Jiří Sýkora, kterého doplnil jeho tréninkový parťák Jan Doležal. Koncem minulého týdne nabrali stejný směr i kladivář Lukáš Melich či vícebojařka Kateřina Cachová. Pro začátek své přípravy zvolil tuto destinaci i tyčkař Jan Kudlička.

Jejich řady pak doplní atleti, pro které je Potchefstroom tradičním místem tréninkových kempu. Chystají se tam tréninkové skupiny Dalibora Kupky v čele s Pavlem Maslákem, Josefa Karase s Adamem Sebastianem Helceletem či již uzdraveným Radkem Juškou nebo svěřenkyně Františka Ptáčníka.

Naši elitní běžci se rádi vracejí do italského Melaga a je tomu tak i letos. Celý měsíc tam stráví například bronzový medailista z HME Filip Sasínek, kterého doplňují Kristiina Mäki, Diana Mezuliáníková nebo Lenka Masná. Svůj první vysokohorský kemp zde absolvuje i sprinterka Nikola Bendová.

Půlkařka Lenka Masná se poté přesune do marockého Ifranu, kde se v tu dobu již bude připravovat mílař Jakub Holuša, pro kterého je Maroko osvědčenou destinací.

Někteří vrhači, kteří reprezentovali o uplynulém víkendu na Evropském poháru, přeletěli z Las Palmas rovnou na Tenerife, kde jsou nyní na soustředění. Takovou variantu zvolili například oštěpařka Nikol Tabačková, kladivářka Kateřina Šafránková nebo diskař Tomáš Voňavka.

Po roce se na tento kanárský ostrov vrátí v dubnu také překážkářka Denisa Rosolová a na Tenerife se chystá i dálkařka/trenérka Jana Korešová se svými svěřenci Adamem Zelinkou a Jiřím Vondráčkem.

Výškaři jsou jako doma na dalším z kanárských ostrovů a tím je Lanzarote. Svou přípravu tam absolvují Michaela Hrubá, Jaroslav Bába i jeho tréninkový parťák Martin Heindl. Z Afriky se do La Santy přesunou Jiří Sýkora a Jan Doležal a po soustředění v Melagu se tam pojede ohřát i Nikola Bendová. Překážkář Petr Svoboda by si snad již svou přípravu bez Lanzarote už nedokázal ani představit.

Juniorská reprezentace se chystá na soustředění do španělského Lloret de Mar. V početné výpravě nechybí ani největší opory juniorského národního výběru Tereza Vokálová, Jana Novotná, Amálie Švábíková nebo Ondřej Kopecký. Stejné středisko zvolil pro přípravu své skupiny i kouč Jakub Uher, který připravuje elitní ženské sprinterské duo Barbora Procházková a Klára Seidlová.

Jedním z mála atletů, kteří ještě nejsou definitivně rozhodnutí, kam pojedou na soustředění je čerstvá stříbrná medailistka ze čtvrtky na HME v Bělehradě Zuzana Hejnová. „S trenérem se rozhodujeme mezi Afrikou a Spojenými státy. Spíš bych byla si pro tu Ameriku. Našli jsme tam jedno moc pěkné středisko a myslím, že by to po letech v Africe byla vítaná změna,“ přiklání se k druhé variantě. 

Petr Jelínek

Vytisknout