přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. prosince 2007, 14:28

Atleti ovládli elitní desítku Sportovce roku

"Dnes byla oznámena desítka adeptů na vítězství v anketě Klubu sportovních novinářů. Největší zastoupení ze všech letos úspěšných sportů v ní má ""jejich"" královna, konkrétně tři jména: Barbora Špotáková, Roman Šebrle a Kateřina Baďurová."

Atleti vybojovali na MS v Ósace šestou příčku v medailovém pořadí národů právě díky zmiňované trojici. Zlaté úspěchy oštěpařky Barbory Špotákové a desetibojaře Romana Šebrleho, a stříbro tyčkařky Kateřiny Baďurové, znamenaly také nejvyšší umístění i při anketě o korunu královny sportu, a to právě v pořadí Špotáková, Šebrle, Baďurová.


Trojice z Atleta roku 2007 (zleva): Špotáková, Baďurová, Šebrle
Foto: Tomáš Železný

Barbora Špotáková si výhru zasloužila nejen titulem světové šampionky, ale také dvakrát vylepšeným národním rekordem právě v "závodě sezóny". Všechny vyzyvatelky pak uzemnila i při "závodě sezóny číslo dva", na Světovém atletickém finále ještě o 5 cm posunula český výkon na historických 67.12 m.
Roman Šebrle dosáhl na poslední titul chybějící v jeho famózní sbírce. Na cestě ke světovému zlatu jej posunula zejména bojovnost. V tradičně silných disciplínách podával proměnlivé výkony, osobní rekord v oštěpu (71.18 m) jej však vynesl až k vysněnému vítězství.
Kateřina Baďurová vyhrála v Japonsku "závod za Jelenou". Kromě stříbrné medaile s puncem zlata ji letos může hřát také národní rekord, který před MS dvakrát posunula. A v Ósace vše dovršila dalším maximem s hodnotou 475 cm.

Anketa, ve které hlasují členové Klubu sportovních novinářů, přináší atletům konkurenci z jiných sportů, přesto se všichni tři výše uvedení vešli do nejlepší desítky. Kromě nich zabodoval i Tomáš Janků, u něj známe i umístění. Výškař, který na obou letošních mistrovstvích skončil přes zdravotní komplikace těsně pod stupni vítězů (HME - 4., MS - 5.), obdržel 17 bodů. Ty ho řadí na dělenou 30. příčku.

Elitní desítka obsahuje i další letošní mistry světa, klasickou lyžařku Neumannovou, rychlobruslařku Sáblíkovou a alpskou lyžařku Záhrobskou. Vícemistry zastupuje kromě Baďurové také biatlonista Šlesingr. Desítku doplňují zástupci kolektivních sportů, fotbalisté Čech a Jankulovski, hokejista Jágr. V samostatné kategorii týmových sportů k sobě nepustili nikoho jiného fotbalisté. Finále ankety, které proběhne 12. ledna a přenáší jej po odmlce znovu ČT, moderují Lucie Výborná a Aleš Valenta. Vyhlášen na něm bude také Junior roku a Sportovní legenda - Cena Emila Zátopka. Sportovní novináři nyní mají šanci hlasovat v druhém kole v rámci zveřejněné desítky a trojice.

Složení finálové desítky (individuálně) - v abecedním pořadí:
BAĎUROVÁ Kateřina (atletika)
ČECH Petr (fotbal)
JÁGR Jaromír (hokej)
JANKULOVSKI Marek (fotbal)
NEUMANNOVÁ Kateřina (běh na lyžích)
SÁBLÍKOVÁ Martina (rychlobruslení)
ŠEBRLE Roman (atletika)
ŠLESINGR Michal (biatlon)
ŠPOTÁKOVÁ Barbora (atletika)
ZÁHROBSKÁ Šárka (sjezdové lyžování)
...
=30. Janků Tomáš (atletika) 17 bodů

Složení finálové desítky (kolektivy) - v abecedním pořadí:
FOTBALISTÉ ČESKA
FOTBALISTÉ ČESKA DO 20 LET           
FOTBALISTÉ SK SLAVIA PRAHA