přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Atleti odletěli do Švédska

Do dějiště 19. mistrovství Evropy dnes odcestovala česká reprezentace. Oštěpařka Barbora Špotáková dorazí později.

Národní tým odletěl vojenským speciálem z letiště Praha-Stará Ruzyně v sobotu v 11 hodin. Rekordní výpravu 44 atletů doplní 10. srpna linkovým spojem oštěpařka Barbora Špotáková.

Ve Švédsku ještě dnes čeká trénink oštěpaře Jana Železného. "Pokusím se na mistrovství udělat co nejlepší výsledek," řekl přítomným novinářům. "Bylo by dobré uspět v kvalifikaci hned prvním hodem. Kdybych pak ve finále hodil 85 metrů, byl bych spokojený. Medaili bych samozřejmě chtěl," usmál se světový rekordman. "Mezi adepty na zlato patří jednoznačně Andreas Thorkildsen a Tero Pitkämäki." A spokojí se Jan Železný v jejich společnosti s bronzem? "Nejsem nijak nervozní," směje se: "Z ME už mám bronzovou medaili z roku 1994, takže nemám co ztratit. Jen získat."

"Soutěž tyčkařek bude nabitá," předpokládá Pavla Hamáčková. "Limit EAA překonaly 4 Polky, 7 německých závodnic... ještě že v každé disciplíně mohou startovat jen tři z té které země." Pavla Hamáčková se bude chtít dostat přes síto kvalifikace do finále, pak už to bude úplně nový závod. "Na finále by mohlo stačit 4.50, možná 4.45 m. Před chvílí jsme se o tom s ostatními tyčkařkami bavily. Ve finále bych pak ráda skočila alespoň kvalifikační výšku." Z ostatních konkurentek Hamáčková přílišný strach nemá. "Ani jsem se nedívala na seznam přihlášených," prohlásila. "Chci se soustředit na svůj výkon. Je ale jisté, že tohle mistrovství Evropy bude masovou záležitostí. Jsem si jistá, že skvělý výkon podá plno nových, zatím neznámých jmen."

S Denisou Ščerbovou se na letiště přišel rozloučit výškař Jaroslav Bába. Tomu kvůli dlouhodobému zranění kotníku utekla možnost splnit nominační limit pro ME. Proto zůstal i po odbavení atletů před vstupem do letištní budovy společně s novináři. "Je to vzláštní pocit," povzdechl si trochu smutně. "To víte, že bych s nimi co nejraději letěl."

Denisa Ščerbová překvapila přítomné sympatickou úpravou nehtů. Má je namalované v národních barvách. "Chtěla jsem nějak vyjádřit hrdost," usmívala se Ščerbová. "Do Švédska se totiž nesmírně těším, přitom jsem ale dost nervozní, hlavně z víceboje." Dálkařka se letos nominovala i v sedmiboji. "Ráda bych v Göteborgu útočila na svůj osobní rekord 5828 bodů, bojím se ale oštěpu. Naopak ale vůbec nemám strach ze špatného počasí." Ščerbová na mezistátním utkání dvaadvacítek v Plzni skočila do dálky 6.52 m v soutěži, přerušené deštěm. "Odzkoušela jsem si, že mi to skáče i v ošklivém počasí. Kéž by mi to v té dálce na ME jak se říká pořádně ulétlo," přála si Denisa.

David Klempíř

Vytisknout