přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. března 2004, 18:39

Atleti na halovém mistrovství světa znají limity pro účast ve finále

První den atletického mistrovství světa nastoupí do bojů pět českých reprezentantů – Šárka Kašpárková v kvalifikaci trojskoku, výškaři Bába a Janků, Kateřina Baďurová v tyči a Andrea Šuldesová v běhu na 1500 metrů.

Jedním z českých atletů, kteří okusili budapešťskou Sportarenu již ve středu, je výškař Jaroslav Bába: „Výškařský sektor je velice pružný, je položen na deskách. Takový povrch mi vyhovuje, myslím, že se tady bude skákat vysoko,“ vyjádřil své odhady výškař a doplnil: „Dnes už se jenom protáhnu a dám si strečing.“

V soutěži výškařů se dvě kvalifikační skupiny zredukovaly na jednu, oba čeští reprezentanti - Janků i Bába se tak v boji o účast ve finále představí v pátek od 16:20 hodin. „Je dobré, že nikdo z nás nemusí skákat v první skupině a nevědět tak, kolik na postup potřebuje,“ komentoval Bába. S danou situací je spokojen i Tomáš Janků. „Je to dobrá zpráva,“ hlásil zkušený Janků, který startuje již na svém třetím mistrovství světa v hale.
Finále výškařů je v sobotu v podvečer, tentokrát tedy už den po kvalifikaci. „Jsem takhle radši, pokud se do finále dostanu, vyhovuje mi víc, když se bude závodit hned druhý den, i když při mojí jediné seniorské medaili ve Valencii to bylo právě obden,“  vzpomněl Janků na svůj úspěch. Norma pro jistou účast ve finále mužské výšky je 2.30 metru.
„To se dalo očekávat,“ reagoval na zprávu o limitu Janků. Oba čeští výškaři mají v české výpravě v Budapešti své přítelkyně, s nimiž sdílejí společný pokoj. Kateřina Baďurová se dokonce s Tomášem Janků v pátek setkají při svém boji o účast ve finále, soutěž tyčkařek byla rovněž zredukována na jednu kvalifikační skupinu, a tak Baďurová nastoupí ke své premiéře na halovém mistrovství světa zítra v 16:30 hodin.

„Určitě nebude čas na nějaké povídání, ale budeme své závody navzájem sledovat,“ uvedl Janků. Po dnešním tréninku se večer hodlají rozptýlit nějakým filmem, kterými je zásoben tyčkař Adam Ptáček. „Adam přivezl asi 200 filmů a já jsem připojil výběr žánrů na dnešní večer. Dnes máme náladu na nějaký kreslený film,“ dodává závodník Dukly Praha..

Atletický pár zaujala také výstava obrazů Clauda Moneta v blízkosti hotelu Ibis. „Rozhodně se tam chystáme, ale na návštěvu výstavy dojde až v klidu v neděli,“ upřesňuje Janků.

Počítačovými hrami a filmy si krátí volnou chvíli také Jaroslav Bába s Denisou Ščerbovou. „Jarek mě k  počítači nechce moc pustit, většinou hraje Mafii, která mě taky baví, o výběru filmu na dnešek rozhodl taky on. Chce se dívat na Maetrix, ale já zájem nemám, viděli jsme ho již v kině,“ vykládá nejmladší členka české výpravy Denisa Ščerbová, kterou kvalifikační boj čeká až v sobotu. „Nervózní teď vůbec nejsem, závody mám až pozítří, vlastně nemám co ztratit, možná trenér má nějakou konkrétní prognozu, ale já na to příliš nemyslím,“ prozradila a k pružnému povrchu v hale dodala: „nevím, jestli mi bude vyhovovat, jsem zvyklá na tvrdé povrchy, které jsou v Praze ve Stromovce, v Bratislavě nebo ve Vídni. Na měkčím povrchu jsem startovala jen jednou, na letošním mezitátku v  Holandsku“, připomněla. Limit pro postup dálkařek je 6.62 metru, tedy jeden centimetr nad jejím osobním maximem.

Šance svých svěřenců odhaduje trenér Aleš Duda: „Oba jsou skvělí závodníci, zatím vlastně nikdy nezklamali, věřím, že v tom budou pokračovat i nadále. Přeju si, aby se Denise podařil životní výsledek a postup do finále. Jarda, se nachází v roli favorita, na kterou ještě není zvyklý. Chci, aby se nerozptylovala soustředil se na svůj závod. Vůbec nemá strach ze soupeřů, každého z nich, včetně Holma, už dokázal porazit.“


Oba čeští běžci – Andrea Šuldesová a Michal Šneberger se shodně rozhodli pro běh na 1500 metrů. Ve čtvrtek popoledni bylo rozhodnuto, že se obě soutěže uskuteční na dva běhy, z nichž postoupí tři nejrychlejší a další tři s časem. „Docela jsem si oddychla, doteď jsem byla napjatá, aby neudělali tři rozběhy s přímým postupem dvou závodnic do finále,“ pravila spokojená Šuldesová.
Limity pro zajistění finálové účasti v technických disciplínách jsou nasazeny poměrně vysoko. Vedle zmíněné dálky žen a výšky mužů má ve stejné soutěži žen tato norma hodnotu 1.96 metru, tyčkařky musejí pro postup do finále překonat  4.45.  Pro naši tyčkařku Kateřinu Baďurovou by to znamenalo překonání osobního rekordu o 10 centimetrů. "Kvalifikačního limitu se neobávám, je pro mě spíše motivací," uvedla přítelkyně Tomáše Janků. Tyčkaři se budou muset přehoupnout přes 5.75. Šárka Kašpárková, která nastoupí do zítřejších bojů jako první z českého atletického týmu, bude o svůj postup do finále bojovat v kvalifikaci A. Na postup potřebuje zdolat hranici 14.30 metru. „Už v kvalifikacích se bude závodit na krev,“ zhodnotil daný stav śéftrenér Václav Fišer.

 

                                                                                    

Tomáš Klement

Vytisknout