přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. srpna 2004, 20:34

Atleti jsou ve vesnici připraveni, výškaři se schovávají

Čeští atleti v Aténách už se nemohou dočkat pátečního zahájení olympijských soutěží.

Ve vesnici se zabydlují, soustředí se a nenechávají se rozptylovat. Den před svou kvalifikací se před novináři schovali výškaři Jaroslav Bába a Tomáš Janků, v pátek se na olympijském stadionu představí z medailových nadějí i další výškař Svatoslav Ton a diskařka Věra Cechlová-Pospíšilová. "Nechtějí se rozptylovat," omluvili tradiční mlčení Báby a Tomáše Janků jejich trenéři Aleš Duda a Jan Janků starší. Bábu už
přestalo bolet koleno, s nímž se potýkal po posledním kole extraligy. "Soustředění mu pomohlo," připomněl Duda týdenní pobyt v Tatrách. Postupový limit pro výškaře je stanoven na 2.28 metru a obě skupiny budou skákat naráz. Do "áčka" byl nalosován Tomáš Janků, v druhé skupině jsou Bába s Tonem.

"Nohy mám dobré, ale bude to hlavně o hlavě," prohlásil v rozhovoru pro ČTK Ton. "Roli sehraje nervozita, kvalifikace bude hodně těžká," je si vědom jeden z trojice českých výškařů, kteří jsou ve světových tabulkách s výkonem 2.33 m hodně vysoko. Přihlášeno je 38 skokanů, rozděleni jsou napůl. "Bude třeba limit skočit," myslel si Ton. Může se prý i snadno stát, že do finále postoupí více než tradičních dvanáct výškařů.

Tomáš Janků se prý zotavil z pneumotoraxu plic, z něhož se léčil před dvěma týdny. "On to stejně nedá najevo, ale myslím si, že je v pořádku," prohlásil jeho otec a kouč. "Když se zadaří v kvalifikaci, tak finále bude perfektní soutěž," myslel si. Základ je stanoven na 2.10, dá se očekávat dlouhý boj. "To mě překvapilo, tak nízký základ nikde snad nebyl," divil se Duda. 

Diskařka Cechlová-Pospíšilová dnes zavítala na trénink, zůstala na stadionu v olympijské vesnici. "Nechci se nikam trmácet," uvedla. Limit má 62.50 metru. A má připravenou ruku? "Určitě, dostala jsem dneska od ní po tlamě a docela to bolelo," vtipkovala dobře naložená spolubydlící trojskokanka Šárka Kašpárková. "Ruku nepotřebuji, disk se hází hlavně nohama, a ty jsou zatím dobré," vykládala Cechlová-Pospíšilová. Už se na soutěž těší. "Už aby to tady bylo a opadl ten stres. Nevím, co se mnou udělá ta atmosféra," povídala. Na olympijském stadionu ještě nebyla, poprvé si ho zkusí až v kvalifikaci. Hází v první skupině od 20.30 hodin SEČ.

Posilovnu dnes vyzkoušel desetibojař Tomáš Dvořák. "Koukněte," ukázal zaťatý biceps a z legrace si ho políbil. Trpí s bolavou achillovkou, dohromady ho dává fyzioterapeut Pavel Kolář. "Jsem u něj každý den," hlásil Dvořák, než si sedl na balkon s denním tiskem a tyčkařem Adamem Ptáčkem. Ten si nezapomněl doma počítač, hraje často hry. Dnes mu
doprovod dělala Jana Komrsková, sestra jeho přítelkyně dálkařky Lucie Komrskové, která se do Atén nekvalifikovala. "Když tady není Lucka, tak musí někdo zaskočit, ne?" smála se sympatická gymnastka.
                                                                                                 ČTK

Více informací k OH 2004 v sekci ZAOSTŘENO NA...