přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. ledna 2004, 19:40

Atlet roku 2003 se těší na soustředění s rodinou

Za teplem na Kanárské ostrovy odcestuje v sobotu světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle.Foto: Josef Čech
V Maspalomas na Kanárských ostrovech stráví dva týdny spolu s dalšími atlety z tréninkové skupiny Dalibora Kupky, kteří vynechávají halovou sezonu, překážkáři Jiřím Mužíkem a Štěpánem Tesaříkem. „Kromě nich mě bude doprovázet rodina a trenér Pavel Beran,“ přidal Šebrle. S manželkou Evou a synem Štěpánem absolvuje takové soustředění podruhé, v loňském roce však malému Štěpánkovi nebylo ještě ani půl roku.


„Teď už je větší, všechno vnímá, na všechno reaguje. Očekávám, že s ním užijeme spoustu legrace,“
usmál se devětadvacetiletý otec a dodal: „Štěpán je neuvěřitelně aktivní. I když jí nebo pije, pořád musí něco dělat.“ O miminko se bude starat převážně manželka Eva, která se na Kanárských ostrovech hodlá věnovat i vlastní atletické přípravě. „Eva je ve výchově naprosto svědomitá, určitě nebude problém to všechno skloubit,“ chválí svou ženu úřadující vicemistr světa.

„Do Maspalomas se už moc těším,“ říká Šebrle. „Znám to tam dobře, takže vím, že to bude výborné. Sbaleno ještě nemám, to zvládnu až pozítří,“ poznamenal k nadcházejícímu soustředění, na kterém se bude věnovat především rychlostní přípravě a skoku o tyči. „Není to žádná speciální příprava na tyč, prostě ta disciplína vyšla zrovna na tohle soustředění,“ osvětlil desetibojař, „jede s námi právě Pavel Beran, který mě bude trénovat.“ V prosinci v Jihoafrické republice Šebrle strávil hodně času ve výškařském a koulařském sektoru. „Taky v běžecké přípravě se to posune dál. Překážky a delší běhy mám za sebou, teď půjdu vyloženě do rychlosti,“ doplnil. Po přípravě v Maspalomas následuje halová sezona a v březnu Šebrle odlétá znovu do Jihoafrické republiky. Během čtyř měsíců tedy evropský šampion prožije tři soustředění v odlišném podnebném pásmu, než v jakém je Česko. „Teplotních výkyvů se nebojím, s tím se nedá nic dělat. Sportovec potřebuje teplo na trénink, tady u nás bohužel v zimě nejde dělat všechno,“ uvedl nejlepší domácí atlet roku 2003.     

V zimním období si Roman dostatečně užil i jiných sportů než jen atletiky. „Hlavně jsem nahrál spoustu fotbalu, už v jižní Africe jsme pořád hráli, pak taky okolo Silvestra v Bedřichově. Tam jsem si dal i tenis a asi čtyřikrát jsem vyrazil na sjezdovky,“ udává výčet svých doplňkových aktivit. „Konečně jsem vyzkoušel i snowboard, ale to nešlo. Spíš bych spočítal, kolikrát jsem stál na nohou, než kolikrát jsem spadnul,“ přiznává Šebrle se smíchem.

Sportovních vrcholů v olympijské sezoně vidí Roman Šebrle několik. „Samozřejmě je to olympiáda v Aténách, ale ta je ještě daleko. Na olympijské hry zatím tolik nemyslím,“ řekl s nadsázkou. „Každopádně teď je vrcholem halové mistrovství světa. Uvidíme, jak se mi vyvede příprava,“ sdělil diplomaticky obhájce bronzové medaile. Jediným testem halového sedmiboje pro Šebrleho bude prestižní mítink v estonském Tallinu, který se koná 7.–8. února, týden po návratu z Kanárských ostrovů. „Bude to pro mě vůbec první závod po soustředění. Těším se tam, protože už budu dlouho bez závodění, a nebaví mě jenom trénovat. Na výsledku v Tallinu ale tentokrát vůbec nezáleží,“ prozradil jeden z favoritů sedmibojařského klání. Šebrle po loňských problémech v halové přípravě podnikl některé změny. „Každý rok jsem začal závodit už v polovině ledna a díky tomu vrchol zpravidla přišel právě v Tallinu. Pak ale forma klesala. Taky jsem se v říjnu nechal očkovat proti chřipce. Víc jsem pro svůj zdravotní stav udělat nemohl,“ vzpomněl Šebrle loňské virové onemocnění, kdy měl několik dní před startem na halovém MS v Birminghamu devětatřicetistupňové teploty. Po vystoupení na vícebojařském mítinku v Tallinu bude svěřenec trenéra Kupky testovat formu v individuálních startech v domácím prostředí, jeden či dva závody absolvuje v Německu.

Tomáš Klement

Vytisknout