přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Asafa Powell zaběhl 9.97 sekund

Jamajský sprinter vstoupil do sezony na mítinku v Bělehradě výkonem roku 9.97 sekund. Padnul další výkon roku. Překážkář Petr Svoboda skončil na třetím místě.

"Jaká úleva", řekl Powell, který musel posunout vstup do sezony o více než měsíc kvůli zánětu šlach. "Jsem skutečně šťastný a připraven na větší věci," citovala na svých stránkách Jamajčana IAAF. Powellův úterní výkon byl jeho šestadvacátou stovkou, zaběhnutou pod 10 sekund. Světový rekordman se zařadil do čela letošních světových tabulek. V Bělehradě jeho výkonu přihlíželo na 15 000 diváků a byla to vůbec nejrychlejší stovka zaběhnutá v této zemi.

Powell, který v letech 2005 a 2006 dokázal třikrát zaběhnout světový rekord 9.77, již dříve prohlásil, že je v jeho silách čas 9.69 sekund.

Překážkář Petr Svoboda na stejném mítinku doběhl na třetím místě v čase 13.72 (s podporou větru + 0,5 m/s). Doufal ale ve víc: "Mrzí mě to. Cítil jsem se výborně, celý běh byl perfektní. Ale organizátoři měli špatně namalované čáry a tak jsem nejen já, ale vlastně všichni finišovali o téměř deset metrů dříve." O formě Petra Svobody svědčí fakt, že minulý týden v Německu zaběhl čas 13.71 a posunul se na šesté místo v dlouhodobých českých tabulkách.

Na mítinku v Bělehradě se zrodil další výkon roku na trati 5000 metrů mužů. Postaral se o něj časem 13:08.81 africký běžec Moses Masai. Dvacetiletý Masai si tímto výkonem zlepšil své osobní maximum. "Myslím, že ve větší konkurenci je v mých silách zaběhnout čas okolo 12:50," nechal se slyšet Keňan.

David Klempíř

Vytisknout