přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Annus přišel o kladivářské zlato

Mezinárodní olympijský výbor dnes diskvalifikoval v souvislosti s porušením pravidel o dopingu další medailisty z aténských soutěží.

Komisařům se nepodařilo přimět olympijského vítěze v hodu kladivem Adriana Annuse k opakované dopingové kontrole a nařídil Maďarovi vrátit zlatoumedaili, kolumbijská cyklistka Maria Calleová-Williamsová měla
pozitivní test a přijde o bronz z bodovacího závodu.

Annus je třetím atletickým vítězem z Atén, který přišel o svůj triumf kvůli dopingu. Neměl sice přímo pozitivní test, ale odmítl se podrobit opakované zkoušce, ke které byl vyzván po skandálu svého tréninkového partnera diskaře Róberta Fazekase. Ten přišel o titul proto, že neodevzdal dostatečné množství moči a opustil odběrovou místnost, objevily se však také informace, že se pokoušel test zmanipulovat a předložit cizí vzorek.

MOV chtěl posléze ověřit, zda nemohl podvádět i Annus, a požadoval po něm novou kontrolu, aby mohl vzorky moči porovnat. Účastníci jsou povinni do konce olympiády být kdykoli dopingovým komisařům k dispozici, Annus ale test odmítl, což se bere, jako kdyby měl pozitivní výsledek.

Dopingoví komisaři se vydali za Annusem až do Maďarska, ale kladiváře nezastihli. Olympijský šampion odmítá, že by užíval zakázané látky. "Sportovci, kteří nic neberou, nemají co skrývat. V tom případě neexistuje důvod, aby se neukázali," poznamenal nejmenovaný olympijský funkcionář.

Kladivářským šampionem se tak stal dodatečně Japonec Kodži Murofuši, běloruský mistr světa Ivan Tichon se posunul na stříbro a Turek Esref Apak má bronz.
    
    
Opravené výsledky kladiva:
1. Murofuši (Jap.) 82,91, 2. Tichon (Běl.) 79,81, 3. Apak (Tur.) 79,51, 4. Děvjatovskij (Běl.) 78,82, 5. Pars (Maď.) 78,73, 6. Kozmus (Slovin.) 78,56, 7. Charfreitag (SR) 77,54, 8. Kobs (Něm.) 76,30.
                                                                                           ČTK