Ankety většinou patřily slavným osobnostem

středa 23. listopadu 2011
Konec kalendářního roku bývá obdobím bilancování, v níže uvedených anketách o nejlepšího atleta roku zpravidla vítězila slavná jména.

Už v září vyhlásila Mezinárodní atletická asociace IAAF nejlepšími atlety planety Jelenu Isinbajevovou a Kenenisu Bekeleho. Oba získali toto ocenění také v loňské sezoně. Isinbajevová neprohrála jediný závod, světové rekordy v tyči překonávala jako na běžícím pásu, poslední z nich ve finále MS v Helsinkách, kde překonala 501 centimetr. Hranici pěti metrů překonala v červenci na mítinku v Londýně. Třiadvacetiletý Bekele teprve jako druhý muž v historii dokázal vyhrát tuto anketu dvakrát za sebou. Před ním se to podařilo marockému běžci Hichamu El Guerroujovi, který v letech 2001 až 2003 kraloval dokonce třikrát v řadě.

Na základě hlasování britských novinářů získal titul nejlepšího atleta země sprinter Jason Gardener. Třicetiletý borec byl oceněn zejména za vítězství na halovém ME v Madridu, když na trati 60 metrů vybojoval třetí titul za sebou. Na MS v Helsinkách mu pak účast ve finále na 100 m unikla o jedinou setinu. Mezi ženami obdržela nejvíce hlasů Paula Radcliffeová, zlatá medailistka z maratonské trati na světovém šampionátu v Helsinkách a vítězka Londýnského maratonu.

Nebývale úspěšný rok má za sebou Střední Amerika a Karibská oblast, do které patří například Kuba, Jamajka, Mexiko či Bahamy. Z mistrovství světa si zástupci tohoto regionu odvezli 4 zlaté, 11 stříbrných a 4 bronzové medaile. Atletičtí odborníci zde korunovali nejrychlejšího muže planety (9.77 na 100 metrů) Asafu Powella a kubánskou oštěpařku Osleidys Menendezovou, mistryni světa a světovou rekordmanku hodem dlouhým 71.70 m. Trenér pětadvacetileté Menendezové Dionisio Quintana byl před jedenácti lety v této anketě zvolen trenérem roku.

Bronzová medaile ze světového šampionátu vynesla titul atletického krále Rumunska trojskokanu Marianu Opreovi. Třiadvacetiletý borec navíc zakončil sezonu v čele světových tabulek v národním rekordu 17.81 m. V ženské kategorii se z prvenství těší mistryně světa v půlmaratonu Constantina Ditová-Tomescuová.