přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Ani do třetice se Čechům nedařilo

Ani tyčkařce Pavle Hamáčkové se nepodařilo postoupit mezi finálovou osmičku na halovém mistrovství světa v Moskvě.

Bronzová medailistka z loňského světového šampionátu pod širým nebem v Helsinkách zdolala pouze svou základní výšku 425 centimetrů a je stejně jako Ton patnáctá ze sedmnácti startujících. Laťka na stojanech vysokých 435 centimetrů byla již nad síly halové mistryně světa z roku 2001, jejíž osobní rekord je 460 cm. 

"To je absolutní propadák, co víc vám k tomu mám říct," řekla v mixzóně novinářům Hamáčková poté, co ze sektoru předčasně odešla. "Cítila jsem se celkem dobře, nic mi nechybělo, jen sebevědomí," řekla pouze česká rekordmanka, kterou před závodem trápilo nachlazení. "Dnes to Pavle nevyšlo především technicky," zkonstatoval trenér Boleslav Patera.

Zklamán je i výškař Svatoslav Ton. Není závodníkem, který podává špičkové výkony dopoledne. Na halovém mistrovství světa v Moskvě však dnes výškaři vstoupili na ovál v Olympijském komplexu jako první a právě nedostatečné nažhavení a chybějící emoce připravily Tona o možnost bojovat v osmičlenném sobotním finále. Překonal pouze 220 centimetrů a byl patnáctý.
Pátý muž letošních světových tabulek, který v sezoně skočil už 233 centimetrů a byl adeptem na přední umístění, se přitom snažil udělat všechno pro to, aby do desáté hodiny moskevského času organismus nabudil. "Jenže nic. Přišel jsem tam, a hec nikde. Bylo to úplně bez šťávy," popsal v rozhovoru pro ČTK, jak se cítil při závodu. 

Půl roku trénoval dopoledne, aby si zvykl. Dnes vstal dokonce už pět hodin před závodem, tedy ve tři ráno středoevropského času, na který byl zvyklý. Dal si tři kávy, ale účinek se nedostavil. "Jako kdybych je vylil na zem," řekl smutně výškař. "Chyběly mi ty emoce. A nemohl jsem s tím udělat vůbec nic, i kdybych se na hlavu postavil," dodal. 

Věřil, že kdyby se odpoledne skákalo znovu, předvedl by daleko lepší výkon. "To jsem si jist, ale na to se nedá vymlouvat. Závod byl prostě ráno," pravil. Fyzicky i psychicky se prý cítil dobře, ale právě málo adrenalinu šlo ruku v ruce se špatnou technikou. "Cítím se dobře, o to více mě to štve. Ale jsem profesionál, musím se s tím vyrovnat," uvedl. 

Nejraději by prý jel domů. Na halové MS se přitom vrátil po devíti letech, poprvé startoval v Paříži 1997, kde rovněž vypadl v kvalifikaci. V neděli si alespoň se svým strýcem prohlédne Moskvu. Nejvíce ho budou zajímat pouliční malíři, neboť se malování sám věnuje.

Kompletní výsledky naleznete zde.
                                                                                            Zdroj: ČTK