přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. ledna 2004, 16:53

Andrea Šuldesová věří v limit na dvou tratích

Česká mílařka Andrea Šuldesová se na olympijskou sezonu momentálně připravuje v Polsku.


Foto: F. Macák
Na tři týdny odcestovala v první polovině ledna do polské Spaly, kde se setkala také s trojskokankou Šárkou Kašpárkovou. Tamní středisko Šuldesové vyhovuje, tentokrát ho využila i na doléčení zraněného lýtka. „V prosinci jsem si natáhla lýtkový sval, když jsem v Tatrách trénovala na sněhu. Tři neděle jsem potom nemohla běhat,“ hovoří Šuldesová o tréninkovém výpadku po soustředění na Štrbském Plese. Klusat zase začala týden po Novém roce, stoprocentně se uzdravila právě až v Polsku. „Polští doktoři mě dali dohromady, teď už jsem naprosto v pořádku a můžu trénovat jako dřív,“ potvrdila šestá žena mistrovství světa 1997.


V neděli 1. února se Andrea Šuldesová vrací zpět do České republiky, odkud pak bude vyjíždět k zahraničním startům. Čtvrtého ji čeká závod na 3000 metrů na mítinku v Dortmundu, už tam si troufá na limit pro halové MS v Budapešti. „Myslím, že limit je dost nízko. Snad by pro mě neměl být problém ho zaběhnout. I tak se ale letos budu soustředit výhradně na patnáctistovku, v Dortmundu půjdu vlastně jen v rámci tréninku,“ uvedla Šuldesová, jejíž první prověrkou na trati 1500 m bude halový mítink IAAF ve Stockholmu 12. února. „Můj názor na úroveň limitu na halové mistrovství světa platí i o patnáctistovce. Také mi nepřipadá příliš těžký,“ dodala.

Počátkem sezony 2003 se Andrea Šuldesová vrátila na ovály po roční mateřské dovolené, do té doby stihla nasbírat řadu výrazných sportovních úspěchů. Už v roce 1995 se probojovala do semifinále halového MS na 800 m, o dva roky později na evropském šampionátu do 22 let získala zlatou medaili na 1500 metrů, k němuž přidala bronz se štafetou 4x400 m. Zářivou sezonu završila šestým místem při své premiéře na MS pod otevřeným nebem, které se tehdy konalo v dějišti letošních LOH, v Aténách. Své druhé vystoupení na světovém šampionátu v roce 2001 už Šuldesová kvůli těhotenství nestihla.

Halová sezona je pro mílařku vlastně jen přípravou na letní vrchol, olympijské hry v Aténách. „Na halový šampionát bych určitě chtěla, ale hlavně směřuji k olympiádě,“ udala své priority osmadvacetiletá atletka USK Praha. V průběhu halové sezony má v plánu čtyři nebo pět startů, potom případně mistrovství světa. „Jak jsem řekla, pokud se mi podaří splnit limit na obě trati, jednoznačně dám přednost té kratší,“ prohlásila Šuldesová ke svým záměrům soustředit se v této sezoně na 1500 metrů.

Tomáš Klement

Vytisknout