přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Amsterodam zahájil novou etapu evropské atletiky

Tradiční podzimní setkání v Evropě činných zástupců federací a mítinků má od letošního roku podobu Konventu. Uplynulý víkend šlo především o nové směřování královny sportu na starém kontinentu.

Evropská atletika stojí na prahu další etapy svého vývoje. „Rozhodli jsme se znovu vyjasnit, kdo jsme, co děláme a jak to děláme, a také pro koho to děláme,“ uvedl Hansjörg Wirz, prezident Evropské atletické asociace (EAA). Jako výchozí bod slouží jasná vize EAA: „Vytvořit pevný vztah pro nejvíce Evropanů k atletice jako sportu pro život.“ EAA chce atletikou oslovit všechny věkové skupiny, socioekonomický přínos by měl být patrný po celé Evropě. To podle EAA nejlépe shrnuje slogan „Your Sport For Life“ („Tvůj sport pro život“). Jasnou vizi má podpořit i jasná strategie na rok 2009 a následující. Tu shrnula Asociace do „kruhu“, v pozitivním smyslu začarovaného (viz níže).

 
zdroj: EAA

Inspiration (inspirace): EAA chce inspirovat větší počet lidí, proto zavádí ME každé dva roky (více hrdinů), proto vzniká ME družstev – navíc s pravidly, které jej mají zatraktivnit (více dramatů).
Motivation (motivace): EAA chce motivovat mladé lidí, proto připravuje iniciativy například ve spolupráci s UNESCO nebo chystá mládežnický kemp do Barcelony (2010).
Participation (spoluúčast): EAA chce využít maximum informačních kanálů a představit atletiku jako přístupný, důvěryhodný a důležitý sport pro mladé lidi.
Aspiration (úsilí): EAA chce pomoci atletům dostat se na nejvyšší úroveň, k tomu mají přispět radikální změny ve struktuře jednodenních mítinků, konat se mají trenérské summity po celé Evropě, v prosinci má proběhnout první mládežnická konference v Oslo a EAA také vyhlásilo nulovou toleranci dopingu.

„Můžeme uspět pouze spoluprací se všemi Evropany zainteresovanými v atletice i národními federacemi s plnou podporou od světového společenství,“ upozornil prezident Wirz. Podpora se dostala Asociaci také od špičkových atletů, mezi nimi i od oštěpařské šampionky Barbory Špotákové: „K atletickému tréninku nepotřebujete žádné drahé vybavení ani sportovní zařízení. Záleží na vaší vlastní motivaci. Atletika je nezávislá a navíc je základem všech sportů.“

Kompletní kalendáře EAA pro 2009 najdete zde.

Michal Procházka

Vytisknout