Americkými atlety Kendricks a Coburnová

středa 29. listopadu 2017
Nejlepšími americkými atlety roku 2017 byli vyhlášeni tyčkař Sam Kendricks a stýplařka Emma Coburnová. Kteří atleti kralovali ve Švédsku a Estonsku?

Americký tyčkař Sam Kendricks rozhodně patří mezi nejpozitivněji naladěné atlety a k tomu ještě v letošním roce podával neskutečně stabilní a hlavně kvalitní výkony. Starty rozhodně nešetřil, když jich posbíral celkem sedmnáct. O to působivější je, že z nich vždy odešel vítězně. V Londýně se stal mistrem světa a po sedmi letech přerušil Lavillenieho kralování v Diamantové lize. Poprvé tak tyčkařská klání v rámci tohoto seriálu, poznala jiného vítěze než jedinečného Francouze. Kendricks se navíc zařadil do šestimetrového klubu, když se při svém primátu na americkém šampionátu v Sacramentu přenesl přes rovných šest metrů. Patří mu tři nejlepší letošní výkony pod otevřeným nebem. Žádný jiný tyčkař v průběhu letní sezóny šest metrů nepřekonal.

Stýplařka Emma Coburnová byla jistě jednou z nejpřekvapivějších vítězek na mistrovství světa v Londýně. Ve finálovém závodě totiž dokázala zaskočit všechny africké favoritky a dokázala si na olympijském stadionu doběhnout pro titul světové šampionky. Navíc její vítězný čas 9:02.58 ji řadí na šesté místo historických světových tabulek a zároveň posunula hodnotu kontinentálního rekordu na 3000 metrů překážek. S přehledem také dokázala zvítězit na domácím šampionátu v Sacramentu a pravidelně se umisťovala na předních příčkách při mítincích Diamantové ligy.

Švédsko

Nejlepšími atlety této severské země se stali diskař Daniel Stähl a mílařka Meraf Bahtaová. Stähl má za sebou životní sezónu. Na mítinku v Sollentuně dokázal poslat své náčiní do vzdálenosti 71.29, což je nejdelší diskařský pokus za poslední čtyři roky. Vylepšil hodnotu švédského národního rekordu a zařadil se na deváté místo historických světových tabulek. Na světovém šampionátu v Londýně vystoupal na stříbrný stupínek. V britské metropoli se mu stal přemožitelem Litevec Andrius Gudžius. Ze čtrnácti nejlepších letošních světových výkonů mu patří hned polovina. Vyhrál mítinky Diamantové ligy v Londýně a Oslu.

Eritrejská rodačka ve švédských barvách v letošním roce opět prokázala, že patří do užší světové mílařské špičky. Na halovém mistrovství Evropy v Bělehradě skončila na patnáctce těsně pod stupni vítězů, když finišovala na čtvrtém místě. Ve světové konkurenci si pak v Londýně na stejné distanci doběhla pro deváté místo. V závěru sezóny ve finálovém závodě Diamantové ligy v Bruselu posunula hodnotu vlastního kariérního maxima na 4:00.59.

Švédským objevem roku byl vyhlášen tyčkař Armand Duplantis. Ten zahájil venkovní sezónu již velmi brzy, ale hned prvního dubna se dokázal v texaském Austinu přenést před 590 centimetrů, čímž překonal juniorský světový rekord. Zároveň posunul hodnotu národního maxima své země. Následně naprosto dominoval na mistrovství Evropy juniorů v Grossetu, kde zvítězil v rekordu šampionátu 565 centimetrů. Na světovém šampionátu v Londýně byl historicky nejmladším finalistou ve skoku o tyči a obsadil deváté místo.

Estonsko

Estonským atletem roku se stal mezi muži vícebojař Janek Oiglane, který zažil prozatím nejvydařenější závod své dosavadní kariéry na světovém šampionátu v Londýně, kde obsadil čtvrté místo v novém osobním rekordu 8371 bodů. V domácím prostředí dokázal opanovat individuální hodnocení při mistrovství Evropy družstev ve vícebojích v Tallinnu. Ve vícebojařské Challenge dosáhl na čtvrtou příčku. Mezi ženami byla vyhlášená dálkařka Ksenija Baltaová, které se dařilo hlavně v průběhu halové sezóny, když si na HME v Bělehradě vyskákala výkonem 679 centimetrů páté místo.