přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. srpna 2003, 11:56

Američanka Whiteová má sprinterský double

Američanka Kelli Whiteová aspiruje na titul nejúspěšnější účastnice devátého mistrovství světa v atletice.

Po triumfu v běhu na 100 metrů zvítězila v Paříži také v dnešním finále na dvojnásobné trati, což se v minulosti povedlo jen dvěma německým sprinterkám: v roce 1987 Silke Gladischové a o čtyři roky později Katrin Krabbeové. Whiteová může získat další zlato ještě ve štafetě na 4x100 metrů.

Pro prvenství na dvoustovce si doběhla v nejrychlejším čase letošní sezony 22,05 sekundy. Za Whiteovou skončila na druhém místě se ztrátou 33 setin Ruska Anastasia Kapašinská, třetí byla další Američanka Torri Edwardsová, stříbrná medailistka ze stovky.

"Je to skvělé, jsem hrozně šťastná. Ale taky jsem zralá jít do postele," prohlásila po svém osmém závodu v Paříži Whiteová, která si stěžovala na únavu a nachlazení. "Zrovna teď se necítím nic moc. Před závodem jsme všechny byly hodně nervózní, ale to se člověk musí naučit překonat," dodala šestadvacetiletá přítelkyně německého oštěpaře Borise Henryho, od kterého se dočkala samých superlativů. "Už její vítězství na stovce bylo fantastické, teď je její štěstí dokonalé," pronesl Henry, kterého v pátek čeká kvalifikace.

Na startu chyběla obhájkyně titulu z Edmontonu Marion Jonesová, která letošní sezonu obětovala mateřským povinnostem. Diváci na Stade de France hnali kupředu Muriel Hurtisovou, ale marně. Evropská šampionka doběhla čtvrtá dvanáct setin od medaile. Za ní skončila mistryně světa na této trati z roku 1997 Ukrajinka Žanna Blocková, která v Paříži získala bronz na stovce.
                                                                                                    ČTK