Američané ovládli Decanation

úterý 15. září 2015
V Paříži se konal již jedenáctý ročník tradičního utkání Decanation. Z vítězství se tentokrát radovali američtí atleti před Ruskem a domácími Francouzi.

Decanation je tradiční atletické utkání, které organizuje již od roku 2005 Francouzská atletická federace. Závodě se utkávají reprezentační družstva vybraných států, která soutěží v desetibojařských disciplínách, kdy v každé z nich závodí specialisté. Všechny disciplíny jsou bodovány samostatně, ale bodové zisky jednotlivých závodníků se přičítají do soutěže týmů. Od roku 2009 byly přidány do programu další tři disciplíny, které nejsou součástí desetiboje, a to 800 metrů, 3000 metrů překážek a hod kladivem.

Na startu se objevila řada zajímavých jmen. Sprint na 100 metrů vyhrál domácí Francouz Vicaut za 10.06 před Američanem Rodgersem (10.09). Obě země si prohodily pořadí v tyči mužů, kde překvapivě Kedricks (570) porazil Lavillenieho (560). Stodesítka s překážkami znamenala plný bodový zisk pro Rusko zásluhou Šubenkova (13.20), hned za ním doběhl Martinot-Lagarde (13.27). Pověst silné americké čtvrtkařské školy potvrdil Verburg, který vyhrál závod na jeden okruh za 45.00. Druhý skončil Francouz Ibra-Anne (45.64). Rusové se mohli radovat také z primátu v trojskoku, kde byl nejlepší Sokorin (17.00). Koulařům kraloval Američan Hoffa (20.16).

I mezi ženami bylo k vidění mnoho strhujících soubojů. Na půlce proběhla jako první cílem Ukrajinka Lupuová za 2:01.96 před druhou Priceovou ze Spojených států (2:02.45). Papírové předpoklady potvrdila Nelvisová na stovce překážek (12.94). Jen těsně se nedostala pod 13 vteřin druhá v pořadí Ruska Morozovová (13.01). Suverénně si počínala na hladké čtvrtce McCororyová. Ta zaběhla 50.30, což jí s přehledem stačilo na první místo před Francouzkou Gayotovou (51.56). V koulařském sektoru byla nejsilnější ženou Američanka Carterová (18.96). Dálku vyhrála její reprezentační kolegyně DeLoachová (656).

Odhodlání francouzského týmu ukazuje i fakt, že do netradiční smíšené štafety 100-200-300-400 nastoupil na druhém úseku tyčkařský fenomén Lavillenie a na třetím specialista na stýpl Kowal.

Z celkového triumfu se radovala reprezentace Spojených států (131,5), stříbrnou příčku získalo Rusko (120.5) a bronz domácí Francouzi (86). Pod stupni vítězů skončila Ukrajina (72), páté místo patřilo Číně (59), šestou pozici obsadilo Japonsko (52,5) a sedmá byla Itálie (51.5).