Alminovová a Fernández si dají nucenou pauzu

úterý 27. dubna 2010
Ruská běžkyně a španělský chodec jsou nejznámějšími atlety mezi čerstvě potrestanými za porušení antidopingových pravidel. Alminovová má zákaz na 3 měsíce, Fernández nesmí závodit 2 roky.

Anna Alminovová byla jednou z nejvýraznějších postav loňského HME v Turíně, kde se pokoušela o vítězství hned na dvou tratích, a sice 1500 a 3000 m. Plán získat double nakonec nevyšel, 25letá rodačka z Kirova vyhrála „jen“ patnáctistovku, neboť ve finále trojky jí po náročném programu došly síly a doběhla šestá. Vysoké ambice pak měla i na MS v Berlíně, kde však zcela vybouchla a nedostala se ani do finále. Závodnici s osobními rekordy hluboko pod dvě minuty na půlce (1:57.86) a pod čtyři na patnáctistovce (3:58.38) zbyly oči pro pláč.

Rehabilitovat se tedy chtěla na březnovém halovém šampionátu v Dauhá. Bylo z toho nakonec sedmé místo, což by asi pro ni nebyl špatný výsledek, nebýt tedy toho, že na něj padl dopingový stín. Ve vzorku moči odebrané závodnici právě při HMS bylo nalezena nepovolená koncentrace pseudoefedrinu, za což bylo finálové umístění Alminovové škrtnuto a udělen tříměsíční zákaz startů, který vyprší 8. července. Její start na evropském šampionátu, který se koná o tři týdny později, tedy zcela vyloučen není. "Zprvu jsem byla překvapená, že se v mém těle našlo něco zakázaného a myslela si, že muselo jít o chybu. Pak jsem ale přišla na to, kde byl problém. Brala jsem na nachlazení Dynafed Plus, a když jsem si zpětně prohlédla jeho složení, zjistila jsem, že obsahuje pseudoefedrin. Je to pro mě dobrá lekce," řekla Alminovová pro All Sports a potvrdila, že se o nominaci na ME pokusí.

V horší situaci je Javier Francisco Fernández. Třiatřicetiletý chodec dostal za porušení antidopingových pravidel dvouletý trest  a přišel tak nejen o šanci navázat na domácí půdě v Barceloně na své dva předchozí tituly mistra Evropy,  v ohrožení jsou i olympijské hry, na kterých před šesti lety v Aténách získal stříbrnou medaili.