přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. května 2006, 19:01

Alekna a Ton králi Memoriálu Ludvíka Daňka

Litevský fenomenální diskař Virgilius Alekna vyhrál už popáté královskou disciplínu turnovského mítinku, výškař Svatoslav Ton splnil limit na mistrovství Evropy.

Veni, vidi, vici. Toto heslo zřejmě ctí Virgilius Alekna. Pětkrát do Turnova přijel, pětkrát odjížděl s trofejí pro nejlepšího. Tentokrát zvítězil hodem pět centimetrů za osmašedesátimetrovou hranici ve třetí sérii. „Cítil jsem se dobře, ale nebyl jsem schopen sílu z nohou adekvátně předat dál. Klidně jsem mohl přehodit sedmdesát metrů,“ zhodnotil závod olympijský vítěz a mistr světa.  Z druhé pozice mu dlouho kryl záda pětinásobný mistr světa Lars Riedl z Německa, jenže v páté sadě ho ze stříbrné pozice sesadil Maďar Zoltán Kövágó (64.97). Riedl skončil bronzový (63.77) a ani na pátý pokus v Turnově nevyhrál. Na čtvrtém místě skončil výkonem 62,30 momentální lídr světových tabulek   Estonec Aleksander Tammert. Nejlepší z Čechů Libor Malina hodil 57,91, Roman Šebrle se navnadil na vícebojařský mítink v Götzisu výkonem 47,13.

Splnění limitu na ME v Göteborgu jsme se dočkali ve skoku vysokém. Postaral se o to Svatoslav Ton hned prvním pokusem na 227 centimetrech. Na druhém místě v soutěži skončil Rus Sergej Kljugin, olympijský vítěz ze Sydney, kjterý překonal 224 centimetrů. Pomyslný bronz patří Tomáši Janků za 2.20. „Spokojený s dnešním výkonem jsem tak na 60%. Nechci, aby to znělo neskromně, ale zdejší sektor je krátký, já musel kvůli tomu zkracovat rozběh a tím pádem jsem do pokusů používal více síly, než bych chtěl. Technicky ty skoky nebyly úplně v pořádku. Jinak jsem ale samozřejmě nadšený z limitu, můžu mít klid,“ hodnotil závod Svatoslav Ton.
Mezi ženami se utkaly už dvě jisté majitelky limitu pro ME. Ze souboje Barbory Lalákové a Romany Dubnové vzešla vítězně ta první jmenovaná. Halová rekordmanka překonala 1.93 a vylepšila tak svůj jen několik dní starý venkovní rekord o jeden centimetr. 


Limit se tak trochu očekával i v tyči, ale žádný ze závodníků ani závodnic na něj nedosáhl. Pavla Hamáčková se se soutěží loučila výkonem 4.20, Jiřina Ptáčníková a Kateřina Baďurová skočily ještě o 20 centimetrů méně. Mezi muži patří prvenství Adamu Ptáčkovi za 530 centimetrů, Štěpán Janáček získal o jednu postupnou výšku níže (520). "Závody jsou na nás příliš brzy. Potřebovali bychom ještě ladit, ale termínovka nás tlačí do závodů. Dobré výkony ještě přijdou,"věří trenér Boleslav Patera.

Z výsledků letošního Memoriálu je dobré zmínit historicky nejlepší český výkon v běhu na neolympijské trati  600 metrů, který časem 1:16.47 vytvořil Jaroslav Růža. Rychlá byla i stovka, kde zvítězil Jiří Vojtík v čase 10.49, když jen o dvě setiny porazil Vojtěcha Šulce. Ženská stovka patřila nijak překvapivě Kristině Bažatové (11.85). 
  
V kouli zvítězil Remigius Machura mladší. Výkonem 19.10 z poslední série sebral prvenství Antonínu Žalskému (18.92), třetí skončil za 16.78 Jan Tylče. Roman Šebrle ve své druhé disciplíně na memoriálu vrhl 15.68. V oštěpu  zvítězila hodem 62.01 Barbora Špotáková. 

Kompletní výsledky naleznete v kolonce Výsledky.

Adam Pražák

Vytisknout