přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. ledna 2012, 15:36

„Akademičky“ ozdobila Marešová

Tradičně v úvodu sezony se v hale na pražském Strahově scházejí k soubojům o republikové tituly vysokoškoláci. Výškařka Oldřiška Marešová se tu však blýskla skokem jen kousek od limitu pro HMS a k vidění byly i některé další zajímavé výkony. (na foto: při ME družstev v Budapešti 2010, autor: www.graf.cz)

Úvodní závod a hned vyrovnaný osobní rekord 190 centimetrů, to překvapilo i samotnou Oldřišku Marešovou. „Nevěděla jsem, co můžu od sebe v takovém testovacím závodě čekat. Pozměnili jsme přípravu, více jsme se zaměřili na sílu a pokud jde o skákání, flop jsme téměř vynechali a skákali jsme nůžkami, dělali různé imitační cviky a podobně,“ přiblížila svěřenkyně Jaroslava Kováře.

Marešovou nicméně mrzelo, že si nakonec nemohla vyzkoušet skok(y) na limitu pro halový vrchol v Istanbulu (193 cm). „Soutěž na akademičkách má upravená pravidla. Jednak jsme skákali spolu s muži, takže se zvyšovalo po pěti centimetrech a celkem jsme měli jen sedm pokusů. Zakládala jsem na 170, a po 175 jsem si to sama pokazila na 180, které jsem skočila až napotřetí. Přestože jsem dala 185 i těch 190 napoprvé, už mi žádný další nezbyl,“ vysvětlila studentka České zemědělské univerzity, která jinak získala republikový titul hravě.

Úspěch při akademickém MČR pozměnil Marešové další plány. „Původně měl přijít další start až 24. ledna v Ostravě, ale takto jsme se rozhodli s trenérem, jak se říká, kout železo, dokud je žhavé.“ Proto vyrazí aktuální česká jednička výškařského sektoru znovu na strahovský kopec již o tomto víkendu ke krajskému přeboru a pokusí se minimálně zopakovat včerejší výkon. „Zdejší povrch mi docela sedí,“ prohlašuje Marešová, která po Ostravě plánuje absolvovat i další výškařské mítinky po republice. „Doufám, že se mi podaří atmosféry využít lépe než třeba loni,“ dodává výškařka, která si osobní rekord 190 cm vytvořila před třemi lety v Brně, zatímco venku zůstává jejím maximem 189 z předloňského mistrovství Evropy družstev v Budapešti.

Z dalších výsledků
Mimo soutěž závodící vícebojař Adam Sebastian Helcelet byl na šedesátce třetí za rovných sedm sekund, když titul bral za 6.93 Vladimír Šimík, v dálce však na čtvrtého z ME v Ostravě nevyzrál nikdo, Helcelet skočil 716 cm. Nad překážkami si pro zlaté medaile doběhli juniorská reprezentantka a nový přírůstek Rychlých holek Helena Tomková (8.82) a Helceletův parťák ze skupiny trenérů Dvořáka a Skoumala Adam Nejedlý (8.17), který si poradil i s konkurencí v tyči (420). V trojskoku zvládla Lucie Májková nejlépe 12.92 metru, v koulařském sektoru se pak prosadili finalisté loňského evropského šampionátu do 22 let, Martin Stašek (18.01) a Jitka Kubelová (13.91).

Půlkařka Dana Šatrová testovala po zraněních formu na čtvrtce a zapsala solidních 57.45. Její kolegyně z skupiny Jana Pernici Lucie Sekanová, která v prosinci reprezentovala na ME v krosu, zase kralovala osmistovce za rovněž slušných 2:10.96. Vítězství na patnáctistovce si připsali Roman Paulík (3:59.27) a mimo soutěž běžící Kristina Mäki (4:37.28), titul tak patří finalistce půlky na ME juniorů z Tallinnu Dianě Mezuliáníkové, která doběhla o dvě vteřiny zpět.

Výsledky jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout