Akademici se utkali o tituly

úterý 10. ledna 2017
V úvodu halové sezóny se na každoročně na pražském Strahově koná Akademické mistrovství České republiky. Jinak tomu nebylo ani letos. Na startu se představila i řada našich reprezentantů. O nejkvalitnější výkon se postaral na půlce Filip Sasínek, který splnil limit na HME.

Nejkratší sprint na 60 metrů se stal dle očekávání kořistí hlavního favorita Zdeňka Stromšíka, který prolétl rovinku za 6.90. O pět setin za ním dosprintoval Vojtěch Kolarčík za 6.95. Třetí Jakub Rusek se již pod sedm vteřin nedostal (7.05). Ve stejné disciplíně žen se dokázala jen jediná sprinterka dostat pod sedm a půl vteřiny a byla jí Marcela Pírková, když triumfovala v čase 7.49. Těsnější byl souboj o druhé místo, který vyzněl lépe pro Barboru Dvořákovou (7.65) před Martinou Štychovou (7.67).

Na stejné vzdálenosti s překážkami byl mezi muži k vidění dramatický souboj mezi tréninkovými vícebojařskými parťáky Janem Doležalem a Jiřím Sýkorou. Oba proběhli cílem za 8.04. Akademickým mistrem se stal Doležal, jelikož Sýkora běžel mimo soutěž. Třetí příčku bral Martin Juránek (8.19). Ženský titul na překážkách si odnesla Helena Jiranová, která zaznamenala čas 8.63 a o čtyři setiny tak porazila stříbrnou Kateřinu Dvořákovou (8.67). Bronz si na krk pověsila Anna Zekuciová (8.76).

Také čtvrtka mužů nabídla napínavý duel. Jeho vítězem se stal Albert Holibka, jenž zvládl dva okruhy za 48.86. Druhý Martin Juránek zůstal o pouhých pět setin zpět (48.91). Již s odstupem finišoval třetí Daniel Maruštík (51.23). To ženský závod měl jednoznačnější vítězku. Svůj druhý akademický titul si bezpečně zajistila Marcela Pírková (55.21). Na stupně vítězů ji doprovodily stříbrná Tereza Petržilková (56.65) a bronzová Helena Jiranová (57.72).

Velmi kvalitní byla půlka mužů. Hned dva borci pokořili hranici 1:50. V závěru byl nejrychlejší Filip Sasínek za 1:49.06. Tímto časem zároveň splnil limit na HME do Bělehradu. Druhé místo bral Filip Šnejdr (1:49.94). Třetí příčku obsadil mimo soutěž běžící Slovák Matúš Talán (1:50.89). Akademickou mistryní na této distanci se stala Renata Vocásková, která zvládla trať za 2:12.17.

Mílařské tituly si odvezli Jiří Šacl za výkon 4:00.83 a Lucie Maršánová (4:35.62).

Výčet technických disciplín začínáme výškou. Mužskému závodu kraloval Martin Heindl, když se jako jediný přenesl přes 215 centimetrů. Stříbrný Matyáš Dalecký zdolal o pět centimetrů méně (210). Třetí Petr Pícha skočil rovné dva metry. Mezi ženami byla nejlepší vícebojařka Barbora Zatloukalová (165).

V dálkařském sektoru se radoval z titulu Filip Navrátil, jenž dolétl na 704 centimetrů. Sedmimetrová hranice těsně odolala stříbrnému Vrtiškovi (698). Na bronzový stupínek vystoupal Jakub Rusek (690). Vítězka závodu žen Barbora Dvořáková zaostala jediný centimetr pod šesti metry (599). Stříbrná Kateřina Hýsková na ni ztratila patnáct centimetrů (584).

V trojskokanských soutěžích zvítězili Jiří Zeman (15.19) a Zuzana Ďurkechová (12.60). V tyči se pak radovali Jakub Holek (451) a Nikol Jiroutová (390).