Akademici se utkali o tituly na Strahově

pondělí 11. ledna 2016
První polovina ledna je termínem, kdy se tradičně koná Akademické mistrovství ČR v hale. Na startu byla i řada našich reprezentantů.

Hned v první běžecké disciplíně bylo na co se dívat. Závod mužů na 60 metrů překážek měl opravdu silné obsazení. Nejrychlejší byl nakonec Václav Sedlák, který proběhl cílem v čase 8.07 před druhým Markem Lukášem (8.12) a třetím Jiřím Sýkorou (8.16). „S časem jsem celkem spokojený. Běžel jsem z plného tréninku a navíc se mi příliš nepovedl start, vzhledem k těmto okolnostem to jde,“ zhodnotil Václav svůj závod.

Mezi ženami se radovala z triumfu Lucie Koudelová. Ta prolétla tratí za 8.50. Pro stříbro si doběhla Helena Jiranová (8.83) a třetí byly Anna Švecová (9.00). Krátce nato přidala Koudelová druhé zlato na hladké šedesátce, kterou zvládla za 7.69 a nechala za sebou jak Martinu Štychovou (7.72), tak Helenu Jiranovou (7.73). „Na překážkách jsem měla špatný start, ale časy na obou tratích jsou rychlejší než v minulých letech. Z plného tréninku to nejsou zlé výkony,“ vyjádřila určitou spokojenost dvojnásobná akademická mistryně. Nejkratší hladký sprint mužů ovládl Slovák Ján Volko v čase 6.81. Na druhém místě za ním dosprintoval Marcel Kadlec (6.90) a třetí doběhl Vojtěch Kolarčík (6.92).

Závod na 400 metrů mužů vyhrál vítěz prvního běhu Lukáš Hodboď, když zvládnul závod na dva okruhy za 49.58. Stříbrnou medaili si na krk pověsil Martin Juránek (49.82) a na bronzový stupínek vystoupil Daniel Maruštík (50.88). To mezi ženami rozhodla o vítězce jediná setina. Šťastnější nakonec byla Marcela Pírková za 59.13. Druhá v pořadí Kateřina Kordrová zaznamenala čas 59.14.

Mužská půlka byla taktickým závodem, ve kterém si nejlépe vedl Michal Šmahel (1:55.80). Ve finiši porazil Hakima Saleha (1:56.17) i Jana Šípa (1:57.91). Mezi ženami kralovala Kristiina Mäki, která si odnesla mistrovský titul díky dlouhému finiši a cílem proběhla v čase 2:11.77. Úspěšně tak zahájila svůj náročný běžecký dvojboj. Na druhém místě doběhla Renata Vocásková (2:12.46) a třetí byla Monika Hrachovcová (2:14.12). Pouhých patnáct minut po svém vítězství na půlce, nastoupila Kristiina Mäki na start patnáctistovky. Zde si odtáhla celý závod a zvítězila za 4:33.57. Zdatně jí sekundovala Petra Vašinová (4:34.07). Třetí příčku obsadila Barbora Jíšová (4:38.01). „Dnes to byl dobrý trénink. Loni jsem to měla opačně. Šla jsem pomalejší půlku, ale rychlejší patnáctku. Ve výsledku jsem na tom podobně. Vzhledem k aktuálnímu stavu to byl dobrý test, takže jsem celkem spokojená,“ řekla Kristiina. Mužský závod na 1500 metrů vyhrál Josef Šimsa, když se jako jediný dokázal dostat pod 4 minuty časem 3:59.87.

Také Adam Pašiak si ze Strahova odnesl dva mistrovské tituly. Ten první získal v dálce, kde předvedl rovných sedm metrů a porazil druhého Jiřího Klepka (675) i třetího Ondřeje Hunčovského (646). Pro druhé zlato si doskákal v trojskoku, kde zapsal 15.08 metru. Dálku žen vyhrála Michaela Svojanovská za 549 centimetrů a v trojskoku si připsala prvenství Veronika Matulková výkonem 11.64.

Závod tyčkařů měl pouze dva soutěžící. Marek Lukáš testoval svou vícebojařskou formu a skočil 440 centimetrů. Akademickým mistrem se stal Lukáš Posekaný, který se přenesl přes laťku ve výšce 515 centimetrů. Mezi ženami opanovala tyčkařský sektor dle očekávání Aneta Morysková za rovné čtyři metry. Druhá skončila Nikol Jiroutová (380) a třetí byla Nikola Suchelová (370). Závod výškařů vyhrál Martin Heindl výkonem 210 centimetrů. Ženský závod opanovala Nikola Strachová (175). Koulařské tituly si odnesli Filip Lutavský (14.95) a Tereza Vytlačilová (12.77).