AK Kroměříž na PMEZ třetí

V nedělním 20. ročníku Poháru mistrů evropských zemí v půlmaratonu si běžci AK Kroměříž po dvou letech na čtvrtém místě konečně doběhli pro medailové umístění.

Na státní svátek 28. října se v Portugalsku konal další ročník PMEZ v půlmaratonu. První dvě místa patřila letos, stejně jako loni, domácím oddílům. Oproti letům 2006 a 2007 si však běžci AK Kroměříž vylepšili umístění a obsadili bronzovou příčku.

"Bohužel nemohl startovat stále zraněný Štefko, ale i tak jsme po loňské rozpačitosti spokojeni. Byli jsme lépe připraveni," hodnotí průběh závodu Ondřej Němec z kroměřížského klubu. Štefko byl v Portugalsku s týmem alespoň v pozici trenéra a také on ocenil výkon oddílových běžců: "Konečně třetí. Dvě portugalská družstva byla v podstatě neporazitelná, mezi prvních deset v cíli nepustili nikoho z cizinců. Pro naše kluky bylo trochu teplo, ale zabojovali."

Nejlepším umístěním z našich se může pochlubit Jan Kreisinger. Ten v půlmaratonu na předměstí Lisabonu doběhl na 11. místě. Oproti loňsku si o tři příčky polepšil a byl prvním z cizinců v cíli. Tři následující Češi doběhli na 18. až 20. místě v pořadí Pavel Faschingbauer, Miroslav Vanko (hostující slovenský běžec) a Daniel Fekl. Všichni stlačili svůj čas pod 1:10 hodiny. Pro drobné zranění vzdal Martin Frei

Kromě domácích oddílů Maratona CP a Conforlimpa startovalo sedm zahraničních týmů. O třetí příčku se vedl celkem těsný souboj mezi Kroměříží, Francouzi a Dány. Právě Dánové uspořádají PMEZ za dva roky, v roce 2008 se ještě jednou poběží v Portugalsku. "Není ale vyloučena možnost, že bychom v roce 2010 uspořádali tuto akci u nás," nechává se slyšet Ondřej Němec. "Vše záleží na tom, jak se toho ujmou Dánové. Každopádně možnost je to velice reálná a již uvažujeme o vhodné trati. Jako hostitelé bychom navíc mohli nasadit dva týmy."