Aiyabeyová zaběhla v Praze traťový rekord

neděle 7. května 2017
Keňanka Valary Aiyabeyová ozdobila třiadvacátý ročník Volkswagen Maratonu Praha, když triumfovala v novém traťovém rekordu. Závodu mužů dominovali Etiopané. Republikovými šampiony se stali Petr Pechek a Petra Pastorová.

V úvodu závodu mužů nechyběli na čele všichni favorité. Na pátém kilometru se jednalo zhruba o dvacetičlennou skupinu, která se na desítce zúžila na 14 členů, kde figurovali všichni afričtí kandidáti na možné vítězství. Stejný stav panoval i na mezičase 20 kilometrů. Na metě třicátého kilometru tempo trošku polevilo. V desetičlenné skupince byl hodně aktivní Japonec Yuki Kawauchi, záhy ho ovšem postihl pád a ztratil kontakt s ostatními favority. První klíčový okamžik nastal na 35. kilometru, kde vykrystalizovala čtveřice závodníků, která se měla utkat o triumf. Jako první z ní odpadl Keňan Kipruto V ten moment bylo jasné, že vítězství padne do etiopských rukou a souboj o prvenství byl dramatický až do posledních metrů. V nástupech se vystřídali Gebretsadik Abraha a Bazu Worku. Šťastnější byl nakonec Abraha, jenž proběhl cílem jako první v čase 2:08:47 a stal se tak prvním etiopským vítězem pražského maratonu od roku 2012. „Jsem velmi šťastný. Byl to opravdu náročný závod, ale v posledních deseti kilometrech jsem měl stále dost energie nato, abych mohl zvítězit,“ řekl těsně po doběhu. O jedinou vteřinu zpět zaostal Worku (2:08:48). S odstupem dalších dvanácti sekund finišoval pro třetí místo další Etiopan Mekuant Ayanew (2:09:00).

Mezi ženami zvolila velmi rychlé tempo hned v úvodu závodu Keňanka Valary Aiyabeyová, čímž zaskočila všechny etiopské favoritky. Na pěti kilometrech měla na čele náskok pětadvacet vteřin a v průběhu dalších pěti kilometrů ho navýšila dokonce na minutu a čtvrt. Na třicátém kilometru měla před svými soupeřkami k dobru více než dvě minuty. Velké zpomalení ovšem nastalo v závěrečných kilometrech a dvojice Etiopanek se na ni mohutně dotahovala. Valaryová nakonec své snažení dotáhla do vítězného konce, když proběhla cílem jako první v novém traťovém rekordu 2:21:58. Historické maximum tohoto závodu, které měla do té doby v držení Keňanka Lydie Cheromeiová, posunula o sedmatřicet vteřin. „Dnes to pro mě bylo opravdu těžké. Začala jsem velmi rychle a v závěru mi docházely síly, takže jsem ráda, že se mi podařilo vyhrát,“ zhodnotila. Druhá Amane Berisová nakonec ztratila jen sedmnáct vteřin, když zaznamenala čas 2:22:15. Třetí skončila další Etiopanka Tadeleh Bekeleová (2:22:23).

Pechek rekordmanem v počtu maratonských titulů

V mistrovském klání mužů to dlouho vypadalo, že si pro suverénní vítězství běží liberecký Vít Pavlišta, který se v prvních deseti kilometrech držel svého plánu, když rozbíhal na čas kolem 2:17. Na desítce měl náskok dvacet vteřin na druhého Petra Pechka. V první polovině závodu těžil ze spolupráce s dalšími zahraničními běžci. Na dvaceti kilometrech už na něj Pechek ztrácel 50 vteřin. V dalším průběhu však na Pavlištu přišla krize, svůj náskok ztratil a na pětatřicátém kilometru ho na čele mistrovského závodu vystřídal právě Pechek. Ten si pak v poklidu doběhl pro svůj pátý mistrovský titul na maratonu v čase 2:21:22 a osamostatnil se tak na čele této statistiky. „Jsem maximálně spokojený. Běžel jsem rychleji než loni. Nečekal jsem, že dnes vyhraju. Spíš jsem myslel, že zvítězí Vítek. Pak jsem ale viděl, že mu docházejí síly, což mě nakoplo a hnalo dopředu. Najednou jsem získal novou energii. Měl jsem mezi diváky hodně známých, kteří mě podporovali a závod jsem si skvěle užil,“ uvedl pětinásobný mistr. Pavlišta si doběhl pro stříbrnou medaili za 2:23:32. Bronz putuje do Brna zásluhou Jana Kohuta (2:27:36).

V prvních deseti kilometrech mistrovského závodu žen spolupracovaly Radka Churáňová a Petra Pastorová. Později se druhá jmenovaná od své soupeřky odpoutala a na dvacítce měla náskok patnácti vteřin. Ten pak ještě navyšovala. Pět kilometrů před cílem činil už více než dvě minuty. Neohroženě si tak doběhla pro svůj třetí maratonský mistrovský titul v čase 2:46:34. Ze stříbra se mohla radovat Radka Churaňová za 2:48:09 a na bronzový stupínek vystoupala Tereza Ďurdiaková (2:48:59).

Petr Jelínek, foto: E. Erben