přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. března 2004, 10:45

Afričané hlavními favority Pražského půlmaratonu

Letošní seriál závodů v rámci Pražského mezinárodního maratonu tradičně odstartuje půlmaraton pražskými ulicemi, který se uskuteční v sobotu 27. března.

Šestý ročník závodu s názvem Hervis 1/2maraton Praha odstartuje v pravé poledne na Karlově mostě, značná část 21.1 km dlouhé trati vede historickým jádrem metropole, cíl je potom umístěn na náměstí na ostrově Kampa. Na pořadu půlmaratonu jsou kategorie mužů, žen a veteránů, časový limit byl stanoven na 3 hodiny.

Osvědčeným prvkem při závodech PIMu se stal kulturní projekt Marathon Music Festival. Několik kapel domácí hudební scény bude běžce a diváky doprovázet v prostorách startu a cíle a také podél trati, výjimkou nebude ani 6. ročník Pražského půlmaratonu. Každý účastník závodu v půlmaratonu obdrží startovní tašku, oficiální triko závodu, dárky od partnerů PIMu a v cíli mu bude předána pamětní medaile. Finanční prémie je připravena pro sedm nejrychlejších běžců v kategorii mužů i žen. Vítěz mužské kategorie získá 5000 Kč, za prvenství v závodě žen je vypsána odměna 2500 Kč. 

Bohatá zahraniční účast v letošním ročníku Pražského půlmaratonu slibuje jeho kvalitní úroveň. „V sobotu se v Praze představí deset běžců, kteří mají nejlepší osobní čas v půlmaratonu, lepší než je hodnota zdejšího traťového rekordu,“ uvedl jeden z organizátorů akce Vladimír Drábek. V pětileté historii půlmaratonu v Praze dosud běžel nejrychleji vítěz z roku 2001, Keňan Anthony Kiprop, který dosáhl času 1:02:09. Rekordman bude letos na startu chybět, ale i tak můžeme hlavní favority hledat především mezi africkými vytrvalci. Keňský závodník Philip Kipsang Rugut a Faustin Baha Sulle z Tanzánie dokonce umí půlmaraton pod 1 hodinu, k největším esům podle papírových předpokladů se řadí další Keňané John Kyalo, Wilson Kiprotich či Joseph Ngeny Kiprotich. Největším soupeřem Afričanů podle všeho bude slovenský veterán Róbert Štefko s osobním rekordem 1:00:29.

Prvenství v ženské kategorii nebude obhajovat Slovinka Helena Javorniková, která v loňském roce vytvořila traťový rekord časem 1:11:03. V souboji o titul by se měly objevit druhá a třetí v pořadí Pražského půlmaratonu 2003 Olivera Jevtičová ze Srbska a Černé hory a Keňanka Alice Chelangatová. Do pořadí určitě promluví také Maďarka Anikö Kalovicsová.

Na šestém ročníku Pražského půlmaratonu se představí téměř kompletní domácí vytvalecká špička. Na startu se objeví úřadující mistr republiky v půlmaratonu Pavel Faschingbauer i český šampion v maratonu Jan Bláha, dále Miroslav Vítek, Michal Šmíd a účastník letošního mistrovství světa v krosu Jan Kreisinger. Mezi ženami diváci uvidí stříbrnou medailistku z listopadového MČR v přespolním běhu Petru Kamínkovou či zkušené Janu Klimešovou a Janu Bauckmannovou.

Více o závodech Pražského mezinárodního maratonu naleznete na www.pim.cz.

Tomáš Klement

Vytisknout