Afričané dominovali bruselskému krosu

Etiopan Dinkessa a keňská běžkyně Buriková se stali vítězi nedělního krosu v Bruselu.

Závod v belgické metropoli byl součástí seriálu Iris Lotto Cross Cup, muži startovali na trati 10.5 km, ženy závodily na šestikilometrové trati. V nabitém závodě mužů se představil úřadující mistr Evropy Sergij Lebiď z Ukrajiny, který patřil spolu s legendárním Keňanem Paulem Tergatem k hlavním favoritům. Pětinásobný evropský šampion do cíle doběhl na druhé pozici v čase 33:31, se ztrátou devíti vteřin na vítězného Abebeho Dinkessu.

Tergat, držitel pěti zlatých medailí z MS v krosu, podlehl dalšímu etiopskému běžci a bronzovému muži z olympijského finále na 10000 m Tadessemu Zersenayovi (33:42) a výkonem 33:54 minut obsadil čtvrtou pozici. Pětatřicetiletý Keňan v Bruselu startoval popáté, v letech 1995, 1996 a 2003 zde vyhrál.

Absolutním triumfem etiopské běžecké školy skončil závod žen, zástupkyně vytrvalecké velmoci se v pořadí seřadily na prvních čtyřech místech. Nejrychlejší byla obhájkyně vítězství Geleta Buriková. Teprve osmnáctiletá atletka v závěru odolala náporu své krajanky Melkamu Meselechové a se šestikilometrovou tratí si poradila v čase 20:46 minut. Nejlepšího umístění z evropských závodnic dosáhla osmá žena letošního ME v Heringsdorfu Maďarka Aniko Kálovicsová, která v Bruselu skončila šestá.

Výsledky Bruselského krosu 2004:
1. Abebe Dinkessa (Et.) 33:22, 2. Sergij Lebiď (Ukr.) 33:31, 3. Zersenay (Et.) 33:42, 4. Tergat (Keňa) 33:54, 5. El Himer (Fr.) 34:03, 6. Kipchumba (Keňa) 34:06, 7. Van Hooste (Bel.) 34:07, 8. Chemwen (Keňa) 34:12

1. Buriková 20:46, 2. Meselechová 20:48, 3. Erkessová 21:13, 4. Gobanová (všechny Et.) 21:21, 5. Masaiová (Keňa) 21:34, 6.
6 Kálovicsová (Maď.) 21:39, 7. Baková (Pol.) 21:47, 8. Geensová (Bel.) 21:53