přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. října 2017, 14:08

Adepti na světového atleta

IAAF zveřejnila seznam deseti mužů a deseti žen, ze kterých vzejdou králové a královny letošního atletického roku. Kdo bude usilovat o toto prestižní ocenění?

Muži

Mutaz Essa Barshim

Katarský reprezentant byl letos králem výškařského sektoru. Ve všech jedenácti závodech, do kterých nastoupil, nenašel přemožitele. Dvakrát se dokázal dostat přes 240 centimetrů a jasně vévodí letošním světovým tabulkám. Na nejvyšší stupínek vystoupal i na světovém šampionátu v Londýně. Následně se pak mohl radovat i ze zisku diamantové trofeje.

Pawel Fajdek

Polský kladivářský suverén byl jen těžko k poražení i v sezóně 2017. Opanoval patnáct ze svých šestnácti letošních startů. V Londýně se stal mistrem světa a s přehledem ovládl celkové pořadí kladivářské Challenge. Jeho letošní nejlepší světový výkon má hodnotu 83.44 a dosáhl ho na Zlaté tretře v Ostravě.

Mo Farah

Britský běžecký fenomén měl i letos políčeno na double při mistrovství světa, které se navíc konalo na domácím stadionu v britské metropoli. Tentokrát na něj nedosáhl, ale přesto je jeho bilance obdivuhodná. Pro mistrovský titul si doběhl na trati 10000 metrů, navíc zaběhl letošní nejlepší světový čas 26:49.51. Na pětce pak bral stříbro za Etiopanem Edrisem. Poprvé v kariéře se radoval také z vítězství v Diamantové lize, kterého dosáhl též na pětce.

Sam Kendricks

Americký tyčkařský sympaťák zůstal letos neporažen, a to starty rozhodně nešetřil, když jich nasbíral hned sedmnáct. Připsal si prvenství jak na mistrovství světa v Londýně, tak i ve finále Diamantové ligy. Na konci července navíc překonal v Sacramentu tolik ceněnou šestimetrovou hranici, což se letos pod otevřeným nebem nikomu jinému nepodařilo.

Elijah Manangoi

Keňský běžec se stal letošní jasnou mílařskou jedničkou. Na trati 1500 metrů byl nejrychlejší v londýnském světovém finále i při finálovém závodě Diamantové ligy. Ještě předtím v Monaku zaběhl letošní nejrychlejší světový čas 3:28.80.

Luvo Manionga

Dálkařská kometa z loňské sezóny naplno zazářila v té letošní. Jihoafrický reprezentant zaznamenal hned v úvodu sezónu na domácím mítinku v Potchefstroomu nejlepší světový výkon 865 centimetrů. Svých devět startů proměnil vždy ve vítězství. Nebylo tomu jinak ani na světovém šampionátu a při finále „Diamantovky“.

Omar McLeod

Jamajský rychlík nad krátkými překážkami letos opět naplno předváděl své kvality. V Londýně si pověsil na krk nejcennější medaili a těšit se mohl i z primátu v Diamantové lize. Jeho letošní nejlepší světový výkon z Kingstonu má hodnotu 12.90.

Christian Taylor

Podobně si vedl i americký trojskokan Christian Taylor. Tomu se opět v této sezóně podařilo překonat osmnáctimetrovou hranici. Světové tabulky ovládl trojskokem dlouhým 18.11 a předvedl ho v Eugene. Nejlepší byl i při finále mistrovství světa a získal i diamantovou trofej.

Wayde van Niekerk

Jihoafrický čtvrtkařský světový rekordman zažil další skvělou sezónu. Na Zlaté tretře v Ostravě zaběhl historické světové maximum na netradiční trati 300 metrů, kterou zvládl za 30.81. Následně předvedl v Lausanne nejlepší světový výkon na čtvrtce, který má hodnotu 43.62. Na světovém šampionátu si v poklidu doběhl pro obhajobu titulu mistra světa a k tomu ještě přidal stříbro na poloviční trati.

Johannes Vetter

Němečtí oštěpaři letos oplývali jedinečnou formou. Nejlépe si vedl Johannes Vetter. Svým hodem 94.44 se zařadil na druhé místo historických tabulek za světového rekordmana Jana Železného. V britské metropoli se pak radoval ze zlaté světové medaile.

Ženy

Almaz Ayanaová

Etiopská vytrvalkyně si nechala své první letošní starty až na světový šampionát a ukázala, že se jednalo o dobré rozhodnutí. V závodě na 10000 metrů neměla vážnější konkurentku a vyhrála v nejlepším letošním světovém výkonu 30:16.32. Následně vybojovala ještě stříbrnou medaili na poloviční distanci.

Maria Lasickeneová

Ruská výškařka závodící pod neutrální vlajkou byla jednou z nejsuverénnějších atletek letošního roku. Vyhrála všech čtyřiadvacet závodů, do kterých nastoupila. Výkonem 206 centimetrů se zařadila na dělené páté místo historických světových tabulek. Obhájila titul mistryně světa a stala se i vítězkou Diamantové ligy.

Hellen Obiriová

Keňská běžkyně byla královnou závodů na 5000 metrů. V této disciplíně se stala mistryní světa, je držitelkou nejlepšího letošního výkonu 14:18.37 a ovládla na ní i diamantové finále. Zároveň má v držení i letošní nejlepší světový čas na trojce (8:23.14).

Sally Pearsonová

Velký comeback prožila v letošní sezóně australská překážkářka Sally Pearsonová. Ta se vracela po vleklých zdravotních problémech a dočkala se opět velké medaile. Na londýnském stadionu se jí vrátily vzpomínky z olympijského triumfu a na nejvyšší stupínek vystoupala i při letošním mistrovství světa. Skvělý rok korunovala vítězství ve finále Diamantové ligy.

Sandra Perkovičová

V diskařském kruhu jasně vládla chorvatská hvězda Sandra Perkovičová. Její letošní nejlepší světový výkon, který má hodnotu 71.41 je nejdelším hodem od roku 1992. Letos předvedla hned sedm pokusů za sedmdesát metrů. Získala titul mistryně světa i primát v Diamantové lize.

Brittney Reeseová

Americká dálkařka opět ukázala, že si umí skvěle poradit v dramatických momentech, když ovládla napínavé finále světového šampionátu. Vládne také letošním světovým tabulkám výkonem 713 centimetrů.

Caster Semenyová

Jihoafrická půlkařka neměla ve své disciplíně konkurenci. Vyhrála mistrovství světa i Diamantovou ligu. Její letošní nejlepší světový výkon 1:55.16 je nejrychlejším časem za posledních devět let. Čas od času si odskočila i na patnáctku, na které si doběhla na mistrovství světa pro bronz.

Katerina Stefanídiová

Řecká tyčkařka zahájila atletický rok 2017 na výbornou již v hale, kde se stala evropskou šampionkou. Na vítězné vlně se vezla i pod otevřeným nebem, když zůstala neporažena. V Londýně si vyskákala zlato a národním rekordem 491 centimetrů se zařadila na dělené čtvrté místo historických světových tabulek. Životní sezónu završila prvenství v Diamantové lize.

Nafissatou Thiamová

Mladá Belgičanka je jasnou vícebojařskou jedničkou posledních dvou sezón. Letos se nejprve v hale radovala ze zisku zlaté medaile na HME v Bělehradě. V úvodu letní sezóny pak opanovala prestižní vícebojařský mítink v Götzisu výkonem 7013 bodů, čímž se zařadila na třetí místo historických sedmibojařských tabulek. Na světovém šampionátu v Londýně si pak suverénně dokráčela pro mistrovství titul.

Anita Wlodarczkyová

Těžko hledat někoho, kdo tak výrazně a zároveň tak dlouho dominuje své disciplíně jako polská kladivářka Anita Wlodarczyková. Ta zůstává již třetím rokem neporažena. Jednoznačně obhájila svá prvenství na mistrovství světa i v kladivářské challenge. Světovým tabulkám vládne výkonem 82.97, což je druhý nejlepší výkon historie. Celkem šestkrát letělo její náčiní za osmdesát metrů. 

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout