Adepti na Rising stars ve světovém měřítku

úterý 24. října 2017
Také v rámci ankety o světového atleta roku se vyhlašuje kategorie Rising stars, která je určena atletům do třiadvaceti let. IAAF zveřejnila trio mužů a žen, mezi kterými se rozhodne o vítězi.

Christian Coleman

Americký sprinter se poprvé podíval na velkou mezinárodní akci v loňském roce, kdy byl členem americké štafety na olympijských hrách v Riu. Letos se začal výrazně prosazovat i individuálně. V hale mu patří letošní nejlepší světové výkony na šedesátce (6.45) i na dvoustovce (20.11). Na obou tratích získal i prestižní titul šampiona NCAA. Světovým tabulkám vévodí i pod otevřeným nebem na stovce, když v Eugene prolétl rovinku za 9.82. K tomu v Lexingtonu přidal skvělou dvoustovku za 19.85, čímž figuruje na třetím místě letošních statistik. Ve finále světového šampionátu si pak připsal cenný skalp legendárního Usaina Bolta a na stovce si dosprintoval pro stříbro. Stejný cenný kov později vybojoval i se štafetou na 4x100 metrů.

Armand Duplantis

Švédská tyčkařská naděje zahájila venkovní sezónu velmi brzy, ale hned prvního dubna se dokázal v texaském Austinu přenést přes 590 centimetrů, čímž překonal juniorský světový rekord. Zároveň posunul hodnotu národního maxima své země. Následně naprosto dominoval na mistrovství Evropy juniorů v Grossetu, kde zvítězil v rekordu šampionátu 565 centimetrů. Na světovém šampionátu v Londýně byl historicky nejmladším finalistou ve skoku o tyči a obsadil deváté místo.

Karsten Warholm

Norský atletický talent měl v letošní sezóně dva vrcholy. Tím prvním byl evropský šampionát do 22 let v polské Bydhošti, kde potvrdil roli hlavního favorita na čtvrtce překážek a závod jasně opanoval. K tomu ještě přidal stříbro na stejné distanci bez překážek. Pro start na mistrovství světa v Londýně zvolil závod na 400 metrů překážek. V chladném londýnském finálovém večeru si s tratí poradil ze všech nejlépe a mohl se tak radovat z titulu světového šampiona. Životní sezónu završil dalším vylepšením norského národního rekordu při finále Diamantové ligy, kde zaběhl 48.22. S tímto výkonem figuruje na pátém místě letošních světových tabulek.

Julia Levčenková

Velkým výkonnostním progresem prošla v letošní sezóně ukrajinská výškařka Julia Levčenková. Již v průběhu haly se dočkala prvního cenného kovu z velké seniorské mezinárodní akce, když vystoupala na HME v Bělehradě na bronzový stupínek. V červenci si pak v Bydhošti vyskákala titul mistryně Evropy do 22 let. Opravdový vrchol pak přišel na světovém šampionátu v Londýně, kde byla víc než důstojnou konkurentkou jinak suverénní Rusce Marii Lasickeneové a brala stříbro v novém osobním rekordu 201 centimetrů. Poprvé v kariéře se tak přenesla přes dva metry.

Salwa Eid Naserová

Mladá bahrajnská čtvrtkařka byla opravdovou kometou roku 2017. Věkem je stále ještě juniorka si v dospělé světové konkurenci vedla na jedničku. Na mistrovství světa v Londýně dokázala v každém kole vylepšit bahrajnský národní rekord a ve finále proběhla cílem na stříbrné pozici v čase 50.06. Stala se tak nejmladší medailistkou z MS na trati 400 metrů. Ve finále Diamantové ligy v Bruselu se pak poprvé v kariéře dostala pod padesát vteřin. Časem 49.88 stanovila hodnotu nového kontinentálního rekordu a podlehla pouze favorizované Bahamance Shaunae Miller-Uibové. Zároveň se tímto výkonem zařadila na třetí místo historických juniorských světových tabulek.

Yulimar Rojasová

Venezuelská trojskokanka se celou sezónu přetahovala o roli světové jedničky s Kolumbijkou Caterine Ibargüenovou. Vše vyvrcholilo dramatickým soubojem na mistrovství světa v Londýně, kde byla nakonec o pouhé dva centimetry úspěšnější práce Rojasová a získala tak svůj premiérový titul světové šampionky. V letošních světových tabulkách jí patří čtyři se šesti nejlepších výkonů. Tuto statistiku vede výkonem 14.96, kterého dosáhla v Andújaru.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová