Academicu ozdobily „limity“

pátek 8. června 2018
Na pražském Strahově se uskutečnil tradiční mítink Praga Academica. Hned třem atletům se podařilo pokořit výkonnostní požadavky pro start na mistrovství Evropy v Berlíně a k vidění byly i další skvělé výsledky.

Jednou z nejkvalitnějších disciplín letošního ročníku byl závod na 800 metrů mužů. V něm zvítězil Filip Šnejdr, který se poprvé v kariéře dostal pod hranici 1:47, když si vylepšil osobní rekord na 1:46.23. Jeho radost byla dvojnásobná, protože tímto časem splnil „limit“ na evropský šampionát. Výrazně mu k tomu pomohli dva vodiči a také nakonec druhý Keňan Norbert Kolombos, jenž na svěřence trenéra Novotného dotíral až do posledních metrů a v cíli byl druhý za 1:46.59. Třetí finišoval Tomáš Vystrk za 1:49.73. Stejnou distanci žen opanovala Keňanka Josphine Kiplangatová (2:05.47) před Lucií Sekanovou (2:06.99) a Vendulou Hluchou (2:07.60).

Suverénní tyčkařské představení předvedla na domovském stadionu Amálie Švábíková. Česká juniorská rekordmanka se napotřetí přenesla přes laťku ve výšce 445 centimetrů, což pro ni znamenalo posunutí hodnoty jejího sezónního maxima a také splnění nominačních požadavků pro start na ME v Berlíně. Následně si na stojany nechala nastavit 455 centimetrů, což by byla hodnota nového juniorského národního maxima. Tato výška jí zatím odolala. Druhou příčku si vyskákala ve vyrovnaném osobním rekordu 425 centimetrů Zuzana Pražáková.

Třetí „limit“ na mistrovství Evropy byl k vidění v diskařském kruhu a obstarala ho Eliška Staňková. Její načiní dopadlo na 58.31, což stačilo na druhé místo. Ještě o něco lepší byla Řekyně Chrysoula Anagnostopoulouová za 58.39. Vysokou kvalitu soutěže potvrdila třetí Thajka Subenrat Insaengová (57.11). Mezi muži uhájil těsné vítězství Tomáš Voňavka (58.70) před Markem Bártou (58.14).

Nejkratší sprint na sto metrů v podání žen se stal kořistí domácí Kláry Seidlové, která potvrdila roli hlavní favoritky a zvítězila v čase 11.57. O desetinu zpět se předkláněla druhá Marcela Pírková (11.67). V mužské kategorii je tato disciplína Memoriálem Martina Šimůnka. Závod na počest tragicky zesnulého sprintera opanoval Vojtěch Svoboda za 10.73.

Ve výškařském sektoru zahájila vítězně letošní venkovní sezónu Michaela Hrubá. Při svém prvním startu skočila 184 centimetrů a s přehledem triumfovala. Druhá skončila Nikola Strachová, když zdolala 180 centimetrů. Třetí byla vícebojařka Kateřina Cachová za 175. Stejnou hodnotu zdolala i Denisa Majerová.

Na sprinterské rovince se běhaly také velmi slušné překážky. Na mužské stodesítce jasně dominoval Petr Svoboda v čase 13.61. Mezi ženami byla jasně nejrychlejší Lucie Koudelová, které časomíra ukázala 13.45. Druhá Nikoleta Turnerová potvrdila časem 13.80 limit na MSJ do Tampere. Pod čtrnáct vteřin se dostala ještě třetí Markéta Štolová (13.90).

Skvělých povětrnostních i teplotních podmínek využily čtvrtkařky překážkářky. V novém osobním rekordu 58.64 zvítězila Martina Hofmanová. V těsném doběhu porazila Danielu Ledeckou (58.87) i tréninkovou kolegyni Michaelu Bičianovou, pro kterou je výkon 58.97 také novým osobákem. Mužský závod byl ve znamení duelu mezi Janem Tesařem a Martinem Juránkem. Úspěšnější byl nakonec Tesař, jenž proběhl cílem jako první za 51.28. Juránek zaostal o tři setiny zpět (51.31).

V dálce žen vládla Maďarka Diána Lestiová, když dolétla na 638 centimetrů a brala prvenství. Nejdelší pokus druhé Adély Záhorové měřil 614 centimetrů a těsně jí tak uniklo potvrzení limitu pro start na MSJ, když potřebovala skočit 616. V mužském klání rozhodoval o vítězi jediný centimetr. Ten hovořil ve prospěch Jana Jiráska (717) před Milanem Pírkem (716).

Pro suverénní triumf si doběhl na pětce Lukáš Olejníček. Ten se v první polovině závodu držel za svými soupeři, ale v jeho druhé půlce už to bylo Lukášovo velké sólo. Jeho vítězný čas měl hodnotu 14:49.61. Závod na 3000 metrů žen vyhrála plzeňská Tereza Hrochová za 10:06.74.

Petr Jelínek, foto: ČAS - E.Erben