přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. května 2011, 15:07

Abakumovová pozměnila přípravu a těší se na souboje se Špotákovou

Ruská oštěpařka Maria Abakumovová hledá recept na to, aby její forma kulminovala v pravý čas. Omezila soutěžení v zimní sezoně a vydatně zesílila.

Stalo se pravidlem, že koncem února přicházejí z ruského Adleru zvěsti o dalekých hodech oštěpařky Marie Abakumovové. Dosavadním vrcholem byl v tomto ohledu loňský rok, v němž osvalená vrhačka poslala své náčiní do vzdálenosti 68.31 m. Letos to bylo o více než tři metry méně (65.12). Navíc se ani nezúčastnila zimního EP vrhačů, kde v předchozích letech třikrát dominovala. Nižší forma? Podle pětadvacetileté rodačky ze Sevastopolu nic takového. Jen cílená změna strategie. „Přiznám se, že závodění v tamto období mám velice ráda, ale rozhodli jsme se spolu s trenérem udělat nějaké změny v přípravě na nadcházející sezonu. Omezila jsem starty v tomto období a tím jsem získala čas, abych mohla udělat kupu jiné práce. Jsem opravdu ráda, že jsem letos hodila v Adleru jen 65 a ne 68 metrů jako vloni. Bylo to příliš mnoho příliš brzy,“ sdělila Abakumovová pro webové stránky ruské atletické federace www.rusathletic.com.


foto: Aleš Gräf, www.graf.cz

Narážela tím na to, že se jí v minulé sezoně nepovedlo optimálně načasovat formu. Nejdelší výkon hodila v polovině května na prvním mítinku Diamantové ligy v Dauhá (68.89), přičemž na vrcholné akci roku, ME v Barceloně, za ním zaostala o více než sedm metrů a zůstala bez medaile. Ke špičkové výkonnosti se pak vrátila zase až v září, kdy jako reprezentantka týmu Evropy vyhrála závod Kontinentálního poháru výkonem 68.13. „Myslela jsem, že mám po sezoně, ale protože Barbora Špotáková nemohla, tak mě vzali do týmu a byl z toho takový hod! Hodně mi spravil náladu a povzbudil mě do další přípravy,“ okomentovala stříbrná z olympiády a bronzová z posledního MS svůj počin ze Splitu.

Přes zimu Abakumovová výrazně zapracovala zejména na silové přípravě. „Zlepšila jsem se ve všech ukazatelích, v posilovně nyní zdvihám v průměru o 10 kg více než před rokem. V benči jsem se dokonce posunula ze 115 na 140 kg. Ale je třeba zdůraznit, že síla je sice jedním z předpokladů k dalekým hodům, ale ne jediným. Nyní nás s trenérem čeká složitá a jemná práce převést ji do techniky,“ popisuje plán pro příští týdny.

První náznaky, do jaké míry se dílo podařilo, očekává až od prvních závodů v letní sezoně. Které to jsou? Začít chce 26. května na mítinku Diamantové ligy v Římě, dále v jejím kalendáři následuje ostravská Zlatá tretra a další „diamantový“ závod, tentokráte v Eugene. „Jsou to tři prestižní klání se silnými soupeřkami v průběhu deseti dní, s ne zrovna krátkými přesuny. Po nich už bych měla tušit, jak jsem nachystaná po zbytek sezony,“ říká.

V rozhovoru se narazilo i na její pokračující rivalitu s Barborou Špotákovou, která se táhne od jejich památného souboje na OH v Pekingu. Na dotaz, který zjišťuje její reakci na pozvání na letošní Zlatou tretru, a návodně podotýká, že se organizátoři nejspíše nebojí, že by domácí hvězdu porazila, odpovídá: „Nemyslím si, že by se mě nějak doopravdy báli, i když jsem si jistá, že byli rozčarovaní, když jsem v roce 2009 Barboru na domácí půdě porazila. Mimochodem, vloni jsem pozvána nebyla. Ostravští organizátoři už také zveřejnili naši vzájemnou bilanci, která je 10:6 ve prospěch Barbory. Zřejmě je Špotáková dobře připravená a bude to zajímavá soutěž,“ uzavírá Abakumovová. 

Adam Pražák

Vytisknout