A zase ta Jelena

úterý 29. července 2008
Tyčkařka Jelena Isinbajovová posunula na mítinku SGP v Monaku světový rekord na 504 cm. Padlo 5 výkonů roku. Překážkář Petr Svoboda zaostal jen čtyři setiny za vlastním NR.

Co šestadvacetiletá Ruska naznačila při své letošní závodní premiéře pod otevřeným nebem 11. července v Římě, stvrdila v úterý na posledním velkém mezinárodním mítinku před začátkem olympijských her. Jelena Isinbajevová je opět bezpečně usazena na tyčkařském trůnu a nese se na rekordní vlně. Na „domácím“ stadionu v Monaku, kam se nedávno přestěhovala z rodného Volgogradu, posunula hranici světového maxima po dvou týdnech o další centimetr na hodnotu 5.04 m. Přes rekordní výšku se přenesla třetím, přesně trefeným pokusem. „Prostě se tak stalo. Motivovalo mě, že to byl první závod od doby, co se Monako stalo mým domovem. Jsem v dobré formě, jenom si ji musím udržet pro Peking. Chtěla jsem si zlepšit osobní rekord a také jsem to udělala,“ ocitovaly staronovou rekordmanku internetové stránky závodu.

Vynikající výkon předvedl též jamajský sprinter Asafa Powell. Bývalý světový rekordman v běhu na 100 m vyhrál v absolutním bezvětří za 9.82, čímž si upevnil své postavení na třetí příčce v tabulkách letošního roku. Za časem svého nástupce v čele historických tabulek Usaina Bolta zaostal o 0.1 s. „Jsem se závodem velmi spokojený, jsem šťastný, jak jsem běžel. Samozřejmě je tam ještě velký prostor ke zlepšení. Směrem k Pekingu se cítím velmi dobře. A určitě jsem ve formě, v níž mohu zaběhnout světový rekord. Zranění jsou definitivně zahojena, jen silný ještě nejsem natolik, jak bych měl být a na tom se chystáme pracovat,“ uvedl Powell.

V dálkařském sektoru se velmi vedlo Portugalce Naide Gomesové, která skokem dlouhým 712 cm překonala o 8 cm dosavadní letošní maximum, které držela spolu s Ruskou Kolčanovovou. Na čtvrtce s překážkami předčila výkon roku dokonce trojice atletek. Spolu s vítěznou Jamajčankou Melaine Walkerovou (53.48), to bylo ještě duo Američanek Tiffany Ross Williamsová (53.54) a Sheena Tostaová (53.58). Kvalitní závod doplnila evropským maximem letošního roku Polka Anna Ješeňová (54.30). Nejrychlejší časy sezony zaběhli v Monaku i Keňan Daniel Kipchirchir Komen, který vyhrál patnáctistovku za 3:31,49, a vítězka tříkilometrové trati Yimer Ayalewová z Etiopie (8:35,50). Desetina chyběla  k témuž na půlce dokonce hned dvěma mužům. Jak nakonec vítězný Jurij Borzakovský, tak o tisíciny druhý v pořadí Yusuf Saad Kamel měli  čas 1:42.79. Ve výšce se lídr tabulek Andrej Silnov pokusil posunout laťku sezony na 241 cm, ale tentokrát úspěšný nebyl. Vyhrál výkonem o 8 cm horším, český závodník Tomáš Janků byl s 224 cm šestý.

Výraznější stopu za sebou zanechal překážkář Petr Svoboda, který v protivětru -0.8 m/s zaostal za vlastním NR z počátku července jen o čtyři setiny a skončil čtvrtý. Nad jeho síly byli pouze Američané Oliver, Moore a Richardson, přičemž čas vítěze byl 13.11. Až za Petrem naopak skončil např. Lotyš Stanislav Olijars. "Běžel jsem to moc silově, chybí mi lehkost po soustředění, jsem ještě unavený. Tak jsem s tím časem spokojený a věřím, že výkony můžou jít ještě nahoru," řekl po závodech.

Výtečnou úroveň měly i krátké překážky žen, kde sedm z osmi závodnic běželo pod 13 vteřin a vítězná Jamajčanka Brigitte Foster-Hyltonová zaostala po čase 12.49 jen 4 setiny za výkonem roku Lolo Jonesové.