přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. ledna 2006, 10:35

555 euro za podepsaný oštěp Jana Železného

Dobročinná aukce IAAF včera odstartovala. Dražit může přes internet kdokoliv.

Padesát světových atletů věnovalo své osobní věci, spojené s vrcholnými sportovními úspěchy, do dobročinné aukce IAAF. Dražit se začalo včera a vyvolávací cena všech předmětů byla 10 euro.

Podepsaný oštěp Jana Železného je zatím druhou nejžádanějších relikvií sportovní historie. Neznámý kupec za něj nabízí 555 euro.  Vůbec největší zájem mají atletičtí fandové o startovní číslo Haile Gebrselassieho z Atlanty 1996. Jeho hodnota se zatím vyšplhala na 605 euro. Velký souboj se vede také o tretry Sergeje Bubky či Asafy Powella. Již nyní mají pro některé z fanoušků cenu minimálně 200 euro a cena bude jistě dále stoupat.

Naopak nejmenší zájem je o podepsané knihy Paula Tergata, za které zatím kupci nabídli pouze vyvolávací cenu.

Zapojit se do dražby může opravdu kdokoliv. Je však nutné se zaregistrovat v online aukční síni Ebay. Chcete-li se do dražby zapojit, či se jen podívat, jaká je aktuální cena dražených předmětů, klikněte sem.

Internetová dražba IAAF  končí ve čtvrtek 26. ledna a vybrané peníze půjdou na dobročinné účely. Budou rozděleny mezi tři organizace OSN – FAO, UNICEF a WFP.

Před pěti lety byla v Londýně vydražena tretra Michaela Johnsona, ve které si na olympijských hrách v Sydney doběhl v závodě na 400 metrů pro zlato. Jistý kupec za tretru zaplatil 11.000 liber, což v přepočtu představuje asi 607.530 korun. Také tehdy byl výtěžek věnován na dobročinné účely.

David Klempíř

Vytisknout