přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. března 2009, 18:01

17 m? Pro trojskokany na Kubě žádná míra

Domácí Alexis Copello předvedl na víkendovém Salta mítinku na Panamerickém stadionu v Havaně výkon roku 17.62 m. Za hranici 17 metrů se dostali ještě další dva jeho krajané.

Copello potřeboval k vítězství na mítinku jediný měřený skok. Po přešlapu v úvodní sérii ulétl v té druhé za podpory větru 1,4 m/s do vzdálenosti nového osobního rekordu 17.62 m a usadil se v čele letošních tabulek. Další skoky již neabsolvoval. „Očekával jsem dlouhý skok, neboť jsem e velké formě a zvládl jsem zůstat zdravý,“ liboval si pro zpravodaj IAAF 23letý rodák ze Santiaga de Cuba, který se nyní zaměří na nadcházející MS v Berlíně. Jeho největšími dosavadními úspěchy jsou dvě medaile ze Středoamerických a karibských her, vloni se výkonem 17.50 m nominoval na olympiádu, kde však o 2 cm nepostoupil do finále. V letošní halové sezóně, druhé ve své kariéře, vyhrál výkonem 17.17 m mítink v Seville.


Alexis Copello, zdroj: iaaf.org

O víkendu v Havaně za ním zůstal i čtyřnásobný medailista z MS Yoandri Betanzos, který skočil 17.25 m, a také další „sedmnáctimetrový“ (17.15) Héctor Dayron Fuentes. Čtvrtý ze šampionátu v Ósace, Osniel Tosca, byl s 16.90 m čtvrtý. Ženskou soutěž vyhrála s 14.42 m Mabel Gayová. Závodů se pro zranění nezúčastnili medailisté z posledních světových šampionátů Daviod Giralt a  Yargelis Savignová.  I tak bude mít vedení kubánského svazu těžkou hlavu, koho do Berlína nominovat. Tento ostrovní stát disponuje v současnosti šesti trojskokany, kteří překonali 17 metrů.

Adam Pražák

Vytisknout