10 NEJ momentů DL 2018

neděle 7. října 2018
Letošní ročník Diamantové ligy byl plný jedinečných momentů. K vidění byl světový rekord, dramatické souboje i heroické výkony. Zde je deset příběhů, které nám jistě utkvěly v paměti.

Světový rekord o parník

Jedinečné běžecké představení předvedla v Monaku keňská stýplařka Beatrice Chepkoechová. Žena, která se na loňském světovém šampionátu v Londýně sama připravila o medaili tím, že minula vodní příkop, letos na trati 3000 metrů překážek jasně dominovala, když vyhrála hned čtyři mítinky Diamantové ligy včetně toho finálového a získala celkový primát. Na rychlé monacké dráze přepisovala historii, když proběhla cílem v neuvěřitelném čase 8:44.32, čímž překonala světový rekord své předchůdkyně Ruth Jebetové z roku 2016 o více než osm sekund.

Etiopský mladík ve společnosti legend

Teprve osmnáctiletý etiopský běžec Selemon Barega o sobě dával výrazně již v loňském roce a letos tomu nebylo jinak. Pravidelně se umisťoval v rámci DL na předních příčkách. O to větším překvapením bylo, když na juniorském světovém šampionátu zůstal bez medaile. Opravdový vrchol v jeho podání ovšem přišel v ten pravý čas. V bruselském finále si v závěrečném finiši poradil se svými slavnějšími krajany Hagosem Gebrhiwetem a Yomifem Kejelchou a radoval se ze zisku své první diamantové trofeje. Svůj úspěch navíc ozdobil novým juniorským světovým rekordem 12:43.02, čímž se navíc zařadil na čtvrté místo historických světových tabulek za Kenenisu Bekeleho, Haileho Gebrselassieho a Daniela Komena.

Kubánský skokanský supertalent

Jedním z největších objevů tohoto roku byl jednoznačně kubánský dálkař Juan Miguel Echevarria, který v průběhu sezóny předváděl strhující souboje na vynikající úrovni se světovým šampionem Luvem Manyongou z Jihoafrické republiky. Echevarria dokázal v pěti ze sedmi závodů překonat osm a půl metru. Světovým tabulkám kraluje výkonem 868. Do paměti atletických příznivců se ovšem dostal hlavně při mítinku ve Stockholmu, kde dolétl na 883 centimetrů, což byl nejdelší skok za posledních třiadvacet let. Bohužel mu ale foukalo +2.1 m/s do zad, což je o desetinu více než je povolená hodnota. Přesto se jednalo o jedinečný výkon. Záhy poté se bohužel zranil a byl nucen ukončit sezónu.

Překážkářský dominátor

Mezi komety letošní sezony patří také katarský čtvrtkař překážkář Abderrahman Samba. Rodák z Mauritánie na trati 400 metrů překážek jasně dominoval. Nastoupil do deseti závodů a ani jednou nenašel přemožitele. Ovládl šest mítinků letošního ročníku Diamantové ligy. Nejvýraznější stopu zanechal v Paříži, kde mu časomíra ukázala 46.92. Samba se stal druhým mužem historie, kterému se podařilo pokořit hranici sedmačtyřiceti vteřin a za letitým světovým rekordem Američana Kevina Younga zaostal o pouhé dvě desetiny. Zároveň se stal také asijským rekordmanem a vylepšil hodnotu historického maxima Diamantové ligy.

Historický dvojnásobný triumf

Husarský kousek se povedl kolumbijské trojskokance Caterine Ibargüenové. Ta se rozhodla letos na „Diamantovce“ kombinovat trojskok a dálku a trofej si chtěla odnést z obou disciplín. Co se týká samotných finálových závodů, čekal ji skutečně nároční program, jelikož curyšský a bruselský závod dělilo jen necelých čtyřiadvacet hodin. Její mise ovšem byla úspěšná. Nejprve v Curychu dokázala již popáté v kariéře získat diamantovou trofej v trojskoku. Hned druhý den ráno se přesunula do Bruselu, kde se utkala s dálkařkami specialistkami a i tentokrát zvítězila. Stala se tak první nesprinterkou, které se podařilo v jednom roce získat dva triumfy v Diamantové lize.

Nastupující sprinterská generace

Letošním světovým sprintům vládli mladí Američané. Nejvíce byli vidět Christian Coleman a Noah Lyles. Coleman zazářil hlavně v hale, kde se stal světovým rekordmanem na šedesátce. Velmi solidně zahájil i sezónu pod otevřeným nebem, ale poté si přivodil svalové zranění. Vrátil se ovšem ve velkém stylu, když kraloval finálovému závodu Diamantové ligy v Bruselu v nejlepším světovém čase roku 9.79.

Jeho reprezentační parťák Noah Lyles byl neohroženým vládcem dvoustovky. V letošním ročníku Diamantové ligy zůstal neporažen, když vyhrál pět závodů včetně toho finálového. Navíc prokazoval neskutečnou vyrovnanost svých výkonů. Hned ve čtyřech případech stlačil svůj čas pod 19.7. Nejrychleji běžel v Monaku, kde zaznamenal letošní nejlepší světový výkon 19.65.

Jedinečná čtvrtka Miller-Uibové

Bahamka Shaunae Miller-Uibová získala diamantové primáty na dvoustovce i na čtvrtce. Letos se rozhodla absolvovat „pouze“ jedno finále a obhájila loňský primát na kratší z těchto distanci. Dařilo se jí ovšem i její hlavní trati, a to zejména v Monaku, kde vylepšila rekord Diamantové ligy na 48.97. Jednalo se o nejrychlejší světový čas od roku 2009. V tomto závodě měla zdatnou soupeřku. Salwa Eid Naserová z Bahrajnu zaběhla nový asijský rekord 49.08.

Walsh králem koulařské parády

Při curyšském finále proběhl jeden z nejkvalitnějších koulařských závodů historie. Vždyť Tomáš Staněk v něm výkonem 21.87 obsadil až páté místo. Vítězem se stal Novozélanďan Tom Walsh, jenž vylepšil rekord Diamantové ligy na 22.60 a získal pro sebe druhou diamantovou trofej v kariéře. Vynikajících výkonů dosáhli i další borci v pořadí. Loňský vítěz Darrell Hill ze Spojených států zaznamenal 22.40 a další Američan Ryan Crouser zapsal 22.18.

Suverénka bez trofeje

Hned při úvodním mítinku v Dauhá se zaskvěla Chorvatka Sandra Perkovičová, když její náčiní dolétlo na 71.38, čímž se dostala do čela světových tabulek a z něho už ji nikdo nesesadil. Přesto, že vyhrála čtyři závody letošního ročníku, ze své sedmé diamantové trofeje se neradovala. Ve finále obsadila až třetí příčku.

Bojovnost skutečného šampiona

Keňský běžec Conseslus Kipruto je v posledních třech sezónách skutečným králem světového stýplu. Jeho cesta ke čtvrtému triumfu v Diamantové lize ale nebyla vůbec jednoduchá. Hned v úvodu finálového závodu přišel o levou tretru. Kipruto však nesložil zbraně a vrátil se do vedoucí skupinky. Ve strhujícím finiši pak přespurtoval Maročana Soufina El Bakkaliho a radoval se z vítězství.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf