přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. června 2006, 12:14

10 hvězdných jmen Evropského poháru

Ve dnech 17.–18. června se na stadionu Evžena Rošického na Strahově sejdou špičkoví atleti starého kontinentu. Přinášíme vám jména některých z nich.

Již za 3 dny se stane Praha dějištěm jedné z největší atletických akcí tohoto roku – Evropského poháru. Diváci se dočkají velice napínavého souboje Svatoslav Ton vs. Stefan Holm. Náš výškař zatím vede letošní světové tabulky výkonem 2.32 metru. Stefan Holm je trojnásobným světovým šampionem a olympijským vítězem. Jeho osobní rekordy mají hodnotu 2.40 m z haly (2005) a 2.36 na dráze (2004). Letos má zatím skočeno 2.30 metrů. "Cítím potřebu velmi kvalitních závodů před startem na mistrovství Evropy v Göteborgu," citovala švédského reprezentanta před nedávnem EAA.

Olympijský vítěz v trojskoku, Švéd Christian Olsson je zpět! Muž s osobním rekordem 17.79 metrů již letos absolvoval první start od roku 2004 a bylo z toho 17.01 m. V jaké formě bude absolvovat letošní sezónu napoví Evropský pohár a jeho souboj s osmi dalšími trojskokany, včetně našeho Petra Hnízdila.

Estonský diskař Gerd Kanter získal loni stříbrnou medaili v Helsinkách, ještě předtím si však  na dubnových závodech v USA zlepšil osobní rekord na 70.10 metru. Kanter bude favoritem v soutěži diskařů. Uvidíme, do jaké míry jeho přítomnost namotivuje Libora Malinu ke splnění nominačního limitu 62.50 m pro mistrovství Evropy. Malina má letos hozeno 60.45 metrů. „Vrátil se po operaci kotníku a hází naplno, chybí mu ale tréninková příprava,“ říká k tomu Ladislav Kárský, šéftrenér klubu PSK Olymp Praha.

Olympijský vítěz z Atén a stříbrný medailista z loňského MS v Helsinkách Andreas Thorkildsen je jasným favoritem mezi oštěpaři. Nikdo z přihlášených soupeřů jej nemůže výrazněji ohrozit. Thorkildsen potěšil letos norské publikum, když v  Oslo zvítězil v jedné z disciplín Zlaté ligy výkonem 91.59 metru. Vytvořil nový národní rekord a zařadil se na šesté místo historických tabulek. Andreas Thorkildsen je čtyřiadvacetiletou hvězdou, kterou by si diváci na Strahově neměli nechat ujít!

Sedmadvacetiletá belgická sprinterka Kim Gevaertová je další z řady známých jmen. Dvojnásobná halová mistryně Evropy (2002, 2005) na 60 metrů skončila ve světové konkurenci loni v Helsinkách na dvoustovce na sedmém místě. Její osobní rekordy jsou na stovce 11.12  a 22.48 na dvojnásobné trati.

Belgická vícebojařka Tia Hellebautová letos na Zlaté lize v Oslo vylepšila národní rekord ve výšce, když překonala 1.98 metru. Vítězství jí nakonec uniklo, když se rozeskakovaly s Chorvatkou Vlašičovou, která byla úspěšnější. Ukazuje se však, že Belgičanka má letos výbornou formu a mohla by potrápit Barboru Lalákovu.

Letos je Barbora Špotáková zatím nejlepší oštěpařkou na světě. Má hozeno 65.28 metrů, což je výkon roku. Loni zlatá z Univerziády v Izmiru nás reprezentovala na MS v Helsinkách i na olympiádě v Aténách.

Přestože papírově nejsilnější je v nominaci diskařek běloruská závodnice Ellina Zverevová (OR = 71.58), největší favoritkou bude naše Věra Cechlová Pospíšilová. Běloruska drží své maximum z roku 1988 a patří řekněme k těm „zkušenějším“ ve startovním poli. Věra Cechlová Pospíšilová má letos hozeno 65.44 m a k jejím největším úspěchům patří bronzová medaile z loňského světového šampionátu a 4. místo na olympijských hrách 2004.

Česká rekordmanka, halová mistryně světa a bronzová z loňský Helsinek, to je Pavla Hamáčková. Letos má skočeno nejlépe 4.40, hranice jejího osobního rekordu jsou ještě o dvacet centimetrů více. „Mezi ostatními přihlášenými tyčkařkami se jednoznačně vyjímá.“ říká šéftrenér reprezentace Václav Fišer.

Vstupenky na oba dva dny Evropského poháru stojí 50 Kč a diváci je mohou zakoupit přímo na místě.

David Klempíř

Vytisknout