1. kolo extraligy patřilo obhájcům

sobota 19. května 2018
Na pražské Julisce proběhlo první kolo extraligy družstev mužů a žen, které opanovali muži Dukly a ženy USK. Šesti atletům se podařilo splnit výkonnostní požadavek A pro start na mistrovství Evropy v Berlíně.

Výkon světové úrovně předvedla oštěpařka Nikola Ogrodníková. Navíc jí k tomu stačil jediný pokus, který absolvovala. Hned v první sérii poslala své náčiní do vzdálenosti 64.19 a s přehledem zvítězila. Velmi slušně si vedla i její kolegyně z Dukly Irena Šedivá, která předvedla 59.25. Mezi muži si odbyl svůj první letošní start Vítězslav Veselý. Jeho jediný měřený pokus měřil 74.03, což tentokrát na vítězství nestačilo. Přemožitelem se mu stal Vladislav Poljunin (74.61).

Jednou z ozdob byl sprint na 100 metrů. Již v rozběhu se podařilo Dominiku Záleskému vylepšit osobní rekord na 10.29, čímž vyhověl nominačnímu požadavku pro start na ME v Berlíně a navíc se se svým novým osobním rekordem zařadil na dělené šesté místo našich historických tabulek. Ve finále pak proběhl cílem jako druhý za 10.32. Rychlejší byl Slovák Ján Volko, kterému časomíra ukázala 10.25. Třetí byl Jan Veleba za 10.43.

Také vítězka stovky žen Klára Seidlová se mohla radovat z nového osobáku, který má nyní hodnotu 11.46. I ona si tím zajistila start na mistrovství Evropy v německé metropoli. Spokojena mohla být i druhá Marcela Pírková (11.57). Třetí dosprintovala Slovenka Alexandra Bezeková (11.67).

Na dvojnásobné trati byl mezi muži opět nejrychlejší Ján Volko, když bral plný bodový zisk za 20.63 a v napínavém souboji porazil Pavla Masláka, pro kterého se jednalo o první letošní start pod otevřeným nebem. Svěřenec Dalibora Kupky splnil výkonem 20.77 nominační požadavek A pro účast na evropském šampionátu. O jeho pokoření se pokoušela i Marcela Pírková a časem 23.39 by se jí to také podařilo. Bohužel ji ale foukal příliš silný vítr do zad.

Evropský atletický vrchol by neměl uniknout ani Vítu Müllerovi. Opravňuje ho k tomu jeho dnešní vítězný výkon na čtvrtce překážek. Jeden okruh s bariérami zvládl za 50.35. Pod jednapadesát vteřin se dostali ještě druhý Michal Brož (50.92) a třetí Martin Tuček (50.98). Ženské klání na stejné distanci zvládla nejlépe Olena Kolesnyčenková (58.68).

Na „limit“ utočila i koulařka Markéta Červenková. Když její koule dopadla v první sérii na 16.63, chyběl ji k tomu jediný centimetr. Závodnice Dukly Praha však zabojovala a odměna přišla v závěrečném pokusu, kde se do svého náčiní pořádně opřela a bylo z toho 16.76, čímž si zajistila účast na ME. Roli favorita mužského koulařského závodu potvrdil Ladislav Prášil (19.27).

Velkou radost prožila výškařka Lada Pejchalová. Ta si před dvěma lety skočila osobní rekord 190 centimetrů, ale bohužel pro ni se tak stalo čtyři dny po uzávěrce nominace na ME v Amsterdamu. Letos se nemusí bát, že se něco podobného bude opakovat, jelikož si dnes na Julisce dokázala kariérní maximum vyrovnat a může se těšit na start v Berlíně. Druhá Nikola Strachová se přenesla přes 184 centimetrů. Třetí skončila vícebojařka Kateřina Cachová (180). Mužský závod zvládl nejlépe Jaroslav Bába (216).

Cachová si v průběhu výškařské soutěže odskočila na stovku překážek, kde předvedla strhující souboj s tréninkovou parťačkou Lucií Koudelovou, ze kterého nakonec odešla vítězně v čase 13.29 a zaostala tak pouhé čtyři setiny za nominačním požadavkem nutným pro start na ME. Koudelová se předkláněla jako druhá v sezónním výkonu 13.33.

Kladivářce Kateřině Šafránkové unikl „A limit“ pro Berlín jen o jednadvacet centimetrů. Při svém dnešním triumfu si vylepšila letošní nejlepší výkon na 68.79. Podobně na tom byla i diskařka Eliška Staňková. Její vítězný hod 56.20 byl také 21 centimetrů za výkonem, který je nutný pro start v Berlíně.

V tyčkařském sektoru získala plný bodový zisk pro USK Praha Amálie Švábíková, která se úspěšně přenesla přes 437 centimetrů, což je hodnota nominačního požadavku B pro Berlín. Mužský závod patřil Janu Kudličkovi, který ovšem s výkonem 520 centimetrů rozhodně spokojen nebyl.

V dálce mužů se stal suverénním vítězem Radek Juška, když dolétl na 781 centimetrů. Poměrně vyrovnaný a kvalitní závod dálkařek vyzněl nejlépe pro Janu Velďákovou, která skočila 643 centimetrů. Ze skvělého osobního rekordu 634 centimetrů se radovala druhá Kateřina Hýsková. O jediný centimetr méně zvládla Lucia Vadlejch (633).

Závody na 400 a 800 metrů mužů měly stejného vítěze. Byl jím Filip Šnejdr ze Slavie. Svěřenec Petra Novotného nejprve opanoval půlku v čase 1:49.33 a následně byl nejrychlejší i na čtvrtce za 47.51. V závodě na 400 metrů žen si doběhla pro přesvědčivé prvenství Zuzana Hejnová (53.48). Na ženské půlce měla nejrychlejší finiš Diana Mezuliáníková (2:07.11). V běhu na 5000 metrů si otestoval svou formu Jakub Holuša a bylo z toho první místo a čas 14:35.15.

V prvním kole extraligy mužů posbírali nejvíce bodů závodníci Dukly Praha (224). Druhá skončila Univerzita Brno (188.5) a třetí příčku brali atleti z Olympu Praha (187)

Ženské extraligové měření sil vyznělo nejlépe pro reprezentantky USK Praha (221.5) před Duklou Praha (159) a Škodou Plzeň (158).