přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. června 2003, 14:44

1. kolo ČS extraligy bylo plodné na limity českých atletů

Úvodní kolo Česká spořitelna extraligy 31. května v Praze na Julisce českým atletům přineslo řadu limitů na evropské a světové šampionáty sezony 2003.

Nejvíce se seznam „limitářů“ rozrostl v případě ME do 22 let. Celkem osm závodníků této kategorie dosáhlo požadovaného výkonu pro účast na ME v Bydhošti, sprinter Vojtík navíc vylepšil svůj čas na 200 m z PMEZ ve Valencii, kterým už si start v Bydhošti zajistil. Právě Jiří Vojtík se stal jednou z nejvýraznějších postav extraligového klání na Julisce. Nejprve zvítězil v nejkratším sprintu v osobním rekordu 10,36. „Jsem rád, že se pořád zlepšuju,“ reagoval Vojtík na své úvodní vystoupení v Česká spořitelna extralize. „Předloni jsem zaběhl 10,44, loni 10,42 a teď už mám 10,36,“ konstatoval aktuálně nejrychlejší muž České republiky.


Foto: F. Macák

Dalším osobákem se jednadvacetiletý závodník Olympu Praha blýskl na 200 metrů. Časem 20,76 se zařadil na 4. místo domácích historických tabulek. Limit ČAS pro účast na ME do 22 let (21,20) tak pokořil o téměř půl vteřiny. Lenka Ficková dokázala časem 23,60 na 200 metrů splnit limit na setinu přesně.

Dalším závodníkem, který splnil limit na ME dvaadvacetiletých ve dvou disciplínách, je Stanislav Sajdok. Po úspěchu na 110 m překážek dokázal na Julisce ve výškařském sektoru zdolat 219 cm, což je přesně hodnota limitu ČAS. Na 110 m překážek se k Sajdokovi připojil Slávista Jan Čech, který v Praze zvítězil časem 14,07. Dvojnásobné zastoupení v seznamu „limitářů“ pro Bydhošť má český tým i na nejkratší překážkové trati žen. Vynikajícím časem 13,32 na 100 m překážek se sem zařadila Lucie Martincová z USK Praha spolu se svou oddílovou kolegyní Petrou Seidlovou, která na Julisce dosáhla výkonu 13,55. Překážkářské řady na ME do 22 let rozšířil ještě Ondřej Daněk. Závodník Olympu Praha svůj závod Česká spořitelna extraligy v Praze na Julisce senzačně vyhrál v čase 50,93. S přehledem si poradila s vypsaným limitem ČAS na ME do 22 let v oštěpu žen také Barbora Špotáková. Závodnice pražské Sparty na Julisce ve vyrovnaném souboji s další reprezentantkou ve své kategorii, Jarmilou Klimešovou, dosáhla výkonu 55,44 m.

Možná nejhodnotnější výkon 1. kola Česká spořitelna extraligy předvedla vítězka závodu na 400 m překážek žen Zuzana Hejnová. Teprve šestnáctiletá závodnice LIAZu Jablonec téměř o vteřinu vylepšila národní rekord v dorostenecké kategorii, když čtvrtku překážek urazila za 57,55. Kromě cenného skalpu favorizované Slovenky Hrdličkové a již zmíněného českého rekordu se Hejnová zařadila na 6. místo historických tabulek ČR v ženské kategorii. Limit ČAS pro účast na červencovém MS do 17 let v Sherbrooke splnila s více než třívteřinovou rezervou, limit IAAF pro tutéž soutěž má hodnotu dokonce 62,50. Zlatou medaili na minulém MS sedmnáctiletých v Debrecenu 2001 získala Jamajčanka Robinsonová časem 58,72, rekord MS do 17 let je potom 57,82. Tyčkařka Jiřina Ptáčníková, která už měla splněný limit pro Sherbrooke, na Julisce svůj nominační výkon vylepšila na rovných 400 cm.

Kladivář Pavel Sedláček v Praze dokázal, že se o účast na seniorském MS v Paříži tvrdě popere. Hodem dlouhým 78,20 m splnil kvalifikační B-limit. Stále je však v boji o Paříž za jabloneckým Vladimírem Maškou. Lucie Vrbenská (na snímku) v hodu kladivem zvítězila výkonem 65,28, čímž potvrdila svůj loňský „béčkový“ úspěch pro MS v Paříži.

Tomáš Klement

Vytisknout