přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. července 2003, 21:37

„Zdeněk Váňa pro mě bude vždycky Trenérem,“ říká Tomáš Dvořák

Legendární desetibojařský trenér Zdeněk Váňa se loučí, po dlouhých patnácti letech spolupráce se tak dohodli se svým svěřencem Tomášem Dvořákem. Tomáš přechází do tréninkové skupiny Ludvíka Svobody.

 „Dlouho jsme zvažovali a probírali, jak dál. S trenérem Váňou jsme se nakonec rozhodli pro zásadní změnu Byl to dlouhodobý proces, nebylo to rozhodnutí ze dne na den, spíše jsme hledali možnosti, jakými se můžeme ubírat,“ vysvětluje trojnásobný mistr světa v desetiboji. „Variant bylo několik. Nakonec ve mně uzrála myšlenka, že potřebuju trénovat ve skupině. Že už nemohu být v tréninku sám, ale s partnery, abych zapomněl na vlastní bolesti. Po Edmontonu jsem si myslel, že to půjde, ale zmýlil jsem se,“ uvedl Dvořák.

Na myšlenku oslovit Ludvíka Svobodu a přejít právě do jeho skupiny navedl Tomáše dosavadní trenér Zdeněk Váňa. „Jsem mu vděčný, že mně ukázal novou cestu, zároveň bych mu chtěl poděkovat za veškeré pochopení a všechno, co pro mě a taky pro všechny kluky, které vedl, za celou kariéru udělal. A neprožili jsme toho spolu málo,“ říká Dvořák.

Když se Dvořák s Váňou dohodli, že by Tomáš měl přejít do nějaké dobře fungující tréninkové skupiny, kterou mu Váňa již nabídnout nemohl, začali hledat. A našli ji velmi blízko – u kouče Dukly Praha Svobody. „Nakonec jsme oslovili Ludvíka Svobodu. Je to trenér sprintů a já si myslím, že desetiboj z rychlosti vychází. Sám jsem sprinty z počátku trénoval a trénink víceboje na rychlosti založil. Stále si myslím, že to je správná cesta. A především – Ludvík má ve skupině kluky, kteří si s Tomášem mohou tréninkově velmi dobře rozumět,“ uvedl nejslavnější vícebojařský trenér na světě a dodal: „myslím, že si vzájemně budou mít co předat.“

Oba dokázali najít směr, jakým se ubírat dál, našli východisko, které by Dvořákovi mělo pomoci k dalšímu vývoji kariéry. Dvořák se bude za dva měsíce na mistrovství světa v Paříži pokoušet o čtvrté zlato.
Zdeněk Váňa končí jako profesionální trenér, ovšem je pochopitelně i nadále ochoten ke spolupráci. Na jejich vzájemném vztahu se nic nemění: „Za těch patnáct let mezi námi nebyla žádná ponorka, byla to pohoda a bude i nadále,“ ujistil Váňa, který nyní z role trenéra volně přejde do role dědečka. Tam  bude potřeba vydatná pomoc, protože jeho dceři Gábině a zeťi Tomášovi přibyl nedávno do rodiny další přírůstek, k dvojčatům Kačence a Barborce dcera Terezka.

 

Nabídka ze strany Tomáše Dvořáka a Zdeňka Váni byla pro Ludvíka Svobodu překvapením. „Oba jsou pro mě velkými osobnostmi. Ale podobnou nabídku jsem již jednou využil. V roce 1996 přišel Robert Změlík. Nyní jsem byl v podobné situaci. Já myslím, že si budeme dobře rozumět a že Tomáš bude v naší skupině spokojen,“ říká kouč překážkářů Burdela, Sajdoka, Čecha, Svobody a dalších. „Tomáš byl vůdcem smečky a postupně se stal vlkem samotářem. My mu tu smečku tímto nabízíme a doufáme, že se skupina stmelí a budou si všichni vzájemně ku prospěchu.“

Na dosavadním konkrétním způsobu tréninku s Dvořákem prozatím nic měnit nebudou. K vedení tréninku Váňa dodává: „Do tréninku se samozřejmě plést nebudu. Já jsem vždycky říkal, že musí být jenom jeden trenér, který nese za svého svěřence odpovědnost. Proto jsem sice uznával konzultace s trenéry – specialisty na jednotlivé disciplíny, ale vždy musí být jen jeden, který rozhoduje. Proto jsme se s Ludvíkem i Tomášem dohodli, že nebude existovat nic takového jako pomocný trenér. Ale oba za mnou mohou kdykoliv přijít a já rád pomůžu. Myslím, že to bude pohoda,“ doplňuje Váňa.

Tomáš Dvořák se chystá na svůj první start v sezoně, a to 12. – 13. července v německém Ratingenu. Příprava na mistrovství světa bude poté probíhat týden v Nymburce a posléze ve Staré Boleslavi.

 

Karolína Farská

Vytisknout