přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. května 2011, 21:41

Vlašičová se vrací do kolbiště, sezonu otevře v Šanghaji

Vloni po rozpačitém rozjezdu sbírala jeden úspěch za druhým a na konci sezony byla zvolena světovou atletkou roku. Letos, občerstvená po vynechání halové sezony, opět myslí na nejvyšší mety.

Loňský rok se pro 27letou výškařku Blanku Vlašičovou nesl ve znamení úspěchů.  Jako jediná ze všech atletů vyhrála kompletní  sedmičku závodů Diamantové ligy, stala se halovou mistryní světa i první Chorvatkou s titulem venkovní evropské šampionky, pomohla týmu Evropy prvenstvím v Kontinentálním poháru.  Za to se jí dostalo ocenění v podobě vítězství v anketě pro nejlepší evropskou,  a posléze i světovou, atletku roku. „Je docela vtipné, jak se věci vyvinuly, zvláště když si vzpomenu, jak nejistá jsem byla na začátku sezony a vlastně i později. Teprve na jejím konci jsem se potkala s opravdovou formou, ale do té doby byla každá soutěž veliký boj. V těch chvílích jsem se musela opřít především o svoji mentální sílu. Je to pro mě velké poučení do budoucna,“  prohlásila Vlašičová v nedávném rozhovoru pro www.universalsports.com.

Náročná sezona vytáhlou Chorvatkou vyšťavila natolik, že se rozhodla, poprvé ve své kariéře, zcela vynechat halu. „Deset let jsem skákala strašně moc a tak jsem došla k názoru, že bude dobré na chvíli zastavit a nadechnout se. Příští dva roky budou kvůli mistrovství světa a olympiádě velmi stresující pro všechny, a tak je důležité začínat čerstvá,“ vysvětlila Vlašičová svůj postoj.

Déle než půlrok trvající závodní pauzu využila i k tomu, aby pohnula se svým studiem  sportovního managmentu na jedné ze soukromých univerzit. „Ze začátku bylo těžké se do toho po letech zase dostat, ale po pár měsících jsem měla pocit, jako bych nikdy studium nepřerušila. Ale čím víc se blížila sezona, muselo jít učení zase stranou a teď už jsem opět plně soustředěná na atletiku,“ říká s tím, že v sobě zase začíná cítit hlad po závodění, což byl jeden z hlavních důvodů, proč si naordinovala soutěžní přestávku.

Ta by měla definitivně skončit 15. května, kdy se v Šanghaji koná druhý závod letošního ročníku Diamantové ligy. Obhajoba trofeje z prestižního seriálu je však jen jedním a zdaleka ne nejdůležitějším úkolem, který Vlašičovou čeká. Početní fanoušci z celého světa věří v její třetí titul světové šampionky v řadě a také by se od ní konečně rádi dočkali překonání světového rekordu Stefky Kostadinové, na který už tolikrát útočila.

Adam Pražák

Vytisknout