přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. srpna 2004, 17:17

"Tančící královna" Klüftová se chce závoděním hlavně bavit

Jedinou protagonistkou olympijského sedmiboje byla švédská atletka Carolina Klüftová.


Foto: J. Čech

Soupeřky nechala brzy za sebou a bojovala pouze o evropský rekord. I když za patnáct let starým výkonem sovětské reprezentantky Larisy Nikitinové zaostala nakonec o 55 bodů, pro stopy zklamání nezbylo na její rozzářené tváři místo. Olympijským stadionem se v sobotu večer rozléhal hit švédské skupiny ABBA Dancing Queen a jednadvacetiletá hvězda na jeho melodii rozverně křepčila. "Jsem ten typ, který se potřebuje bavit, aby závodil dobře. Je to vnitřní pocit. Nikdy nemyslím na vítězství, závody musejí být legrace," vykládala poté, co se objala se sestrou a oběhla se žlutomodrou vlajkou čestné kolečko.

Stejně jako loni při triumfu na mistrovství světa v Paříži, kde jako třetí žena v historii překonala hranici 7000 bodů, strhla diváky svým soustředěním v každé disciplíně, které střídala s výbuchy nespoutané radosti.

Zatrnulo jí snad jen v dálce, kde první pokus přešlápla. Loni v Paříži měla dva špatné pokusy a skvěle rozjetou soutěž zachránila až v třetí sérii. Tentokrát založila výkonem 654 centimetrů už v druhém skoku a v posledním se zlepšila až na 678. "Snažila jsem se jít zpočátku na jistotu, ale nevyšlo to," uvedla.

Klüftová může zamíchat i pořadím v dálce, do které je přihlášená, a stát se tak jednou z hlavní postav celé olympiády. "Ještě nejsem žádná hvězda," tvrdí. Pro své skvělé výkony má snadné vysvětlení. "Nepotkalo mě žádné vážné zranění, věděla jsem, že na tom budu dobře. Sport je jenom malá součást mého života, mám spoustu dalších cílů. Závodit budu, dokud z toho budu mít radost, to je má motivace," zopakovala své krédo.
ČTK