přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. srpna 2004, 22:21

"Seržantka" Holmesová na 800 m lepší než "profesorka" Mutolaová

Půlkařky Maria Mutolaová z Mozambiku a Britka Kelly Holmesová se znají dokonale, vždyť se připravují společně dokonce pod stejnou trenérkou.

Čtyřiatřicetiletá Holmesová bývala zvyklá dívat se své slavnější sokyni na záda, neboť ji loňská vítězka Zlaté ligy porážela jak na MS, tak při OH. Ale v aténském finále olympijské osmistovky neměla britská běžkyně s "černou perlou" slitování a získala první velké zlato v kariéře.

Loni v Paříži, při světovém šampionátu, se jí to ještě nepovedlo. V tuhém finiši jí trojnásobná mistryně světa utekla o 29 setin. "Kelly se potýkala se zraněními a ztrácela motivaci. Měla jsem za úkol dodávat jí energii a je skvělé vidět ji se stříbrem. Zasloužila si ale i vyhrát," uznala kvality své
soupeřky a tréninkové partnerky Mutolaová, jinak zvyklá své
sokyně na dráze "vyučovat".

Kouzlem osudu se Holmesová, jejíž atletický život na čas přerušila vojenská služba, dočkala triumfu v Aténách. Právě sem přijela v roce 1997 v roli největší favoritky MS, byla nejlepší mílařkou sezony. Ale medailové naděje zhasla v rozbězích, kde ji zastavila bolavá achilovka na levé noze.

"V přípravě mě zranění strašilo jako noční můra, ale myslela jsem, že je všechno OK. V závodě mi lýtko nateklo jako golfový míček, někdo mě snad musel proklít," plakala majitelka stříbra (1500 metrů) a bronzu (800 m) z Göteborgu 1995. "Měla jsem životní formu a čekala zlato," žehrala v Aténách Holmesová. Dnes plakala znovu, ale štěstím: "Nemohu tomu uvěřit, netušila jsem, že tady mohu vyhrát," svěřila se reportérovi Reuters atletka, která dává před půlkou přednost běhu na 1500 metrů.

Kelly Holmesová, rodačka z Pembury (19. dubna 1970), se atletice začala věnovat na střední škole, ale jako osmnáctiletá dala přednost kariéře v armádě. Všestranná sportovkyně se stala armádní mistryní i v judu, ale v roce 1992 ji překvapily bývalé známé souputnice z atletiky svými úspěchy a královna sportu zvítězila.

Dva roky nato zazářila na Hrách britského společenství a záhy se stala první Angličankou, jež se na patnáctistovce dostala pod čtyři minuty. Na olympiádě v Atlantě jí jen těsně unikl půlkařský bronz. I s nedoléčeným zraněním doběhla čtvrtá o desetinu za Mutolaovou.

Po smolném MS 1997 vypověděla vojákům coby osminásobná armádní Sportovkyně roku kontrakt a zaměřila se výhradně na atletiku. Na olympiádě v Sydney 2000 skončila v závodě na 800 metrů třetí, na MS 2001 šestá, když prodělala i závažnou operaci břicha. Před dvěma lety se dala dohromady s Mutolaovou a trenérka Margot Jenningsová pozvedla její výkonnost.

Loni na HMS v Birminghamu jí na "míli" utekla jen Regina Jacobsová z USA, jíž byl později prokázán doping (THG). "Když někoho chytí, měly by být anulovány všechny jeho výsledky v průběhu roku. Není totiž možné prokázat, zda jich také nedosáhl nepoctivě," bojovala dodatečně o své premiérové velké zlato. S anulováním výsledků neuspěla, a tak si pro nejcennější kov doběhla až na letošních olympijských hrách.
                                                                                                    ČTK