přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. ledna 2008, 08:17

Ruskou zimu ovládl příval „WL“

První z halových mítinků této sezony pod patronací IAAF přinesl v Moskvě celou řadu nejlepších výkonů začínajícího roku.

Jedním z největších vrcholů nedělního podvečera v aréně Vladimira Kutze byl národní rekord na jednu míli v podání Jeleny Sobolevové, která překonala sedm let starý výkon Jeleny Zadorožné o téměř čtyři vteřiny. Nově se do statistik vepíše čas 4:20.21, což Sobolevovou řadí mezi vážné adeptky na překonání světového rekordu na této trati. (4:17.14), který od roku 1990 drží Rumunka Doina Melinteová. Také druhá v cíli Olga Komjaginová předvedla čas lepší dřívějšího ruského maxima (4:23.49), třetí byla s vteřinovým odstupem Jelena Sidorčenková.


Jelena Sobolevová (s číslem 165) na Zlaté lize
v Paříži 2006; foto: graf.cz

Také ve výšce se útočilo na národní rekord. Nebyla to však hvězda počínající sezony Ivan Uchov, který do soutěže ani nenastoupil, nýbrž jeho konkurent Andrej Silnov, kdo velmi nadějně atakoval 240 cm. Nakonec z toho bylo „jen“ 2.36, což je vyrovnání nejlepšího letošního výkonu, kterého dosud dosáhl pouze Uchov .Druhý byl zkušený Jaroslav Rybakov s 2.30, zahraniční prapor držel Jesse Williams, jemuž 227 cm přineslo třetí místo.

Mnoho nechybělo a tabulky sezony se měnily také v dálce. Stříbrná olympionička z Atén Irina Simaginová dolétla na 692 cm a za svým vlastním výkonem z 12. ledna zaostala jen o dva centimetry. „Stříbro“ vybojovala Taťjana Kotovová (6.75), která v poslední sérii předčila nakonec třetí Lotyšku Inetu Radevičovou. „Simaginová skáče zatím velmi dobře, ale já bych ráda upozornila na výkon Darji Klišinové,“ poukázala přihlížející Taťjana Lebeděvová na 644 cm čerstvě 17leté dorostenky, která se blýskla i na světovém šampionátu své kategorie v Ostravě. Mistryně světa z Helsinek Tianna Madisonová si vybrala velmi slabý den a neskočila dále než do vzdálenosti 616 cm.
Mužskou dálku vyhrál Vladimir Zjuskov z Ukrajiny výkonem 802 cm před taktéž osmimetrovým Ruslanem Gataulinem.

Ozdobou večera byla i mužská půlka, na níž i přes nepokoje ve své zemi přicestoval halový mistr světa z Keni Wilfred Bungei. V Moskvě se však musel sklonit před uměním Jurije Borzakovského, který dominoval v nejrychlejším letošním čase 1:46.78. Bungei na něj ztratil osm desetin a ještě musel odrážet atak třetího Jurije Koldina.

Nelepší výkon halové sezony padl i ve skoku o tyči, kde Jevgenij Lukjaněnko překonal 5.85 m. O deset cetimetrů méně zvládli druhý a třetí Maxim Mazuryk z Ukrajiny, resp. domácí Pavel Gerasimov.

K záplavě WL (world lead) se přidali také sprinteři. Světlana Nabokinová zvládla šedesátku za 7.16, čímž o setinu v tabulkách i na dráze překonala Jevgeniji Pojakovovou. Ta nachlup zopakovala svůj nejlepší letošní výkon z 19. ledna.
Mezi muži zaběhl Olusoji Fasuba z Nigerie šedesátku za 6.56. Rychleji to letos nikdo nezvládl, přesto je výkon v tabulkách až na druhém místě. Na asijských halových hrách běžel vloni v říjnu Samuel Francis 6.54. O 11 setin za Fasubou finišoval do cíle Andrej Jepišin, třetí byl za 6.73 Matic Osovnikar ze Slovinska.
Na dvoustovce se pak blýskla Anna Geflichová, jež nejlepším časem sezony 23.31 porazila všechny konkurentky včetně Olgy Zajcevové. Překážky vyhráli Julia Kondakovová (8.01) a Igor Peremota (7.59).

Specialitou Ruské zimy je nepochybně běh na 600 m, který při 17. ročníku závodů ovládla Taťjana Firovová třetím nejlepším časem historie 1:25.23. Těžko dostižný primát drží Olga Kotljarovová výkonem z roku 2004 1:23.44.

Kompletní výsledky naleznete po kliknutí sem.

Adam Pražák

Vytisknout