přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

„Malé“ mistrovství Evropy budou hostit Helsinky

Finská metropole se stane historicky prvním pořadatelem kontinentálního šampionátu v olympijském roce a se zúženým programem. Začíná se tak dvouletý cyklus ME.

Helsinky byly jediným kandidátem pro XXI. ročník ME, a tak se rozhodnutí Rady EAA očekávalo. Přesto není bezpodmínečné. Do 15. prosince je ještě třeba doladit záležitosti kolem prodeje televizních práv. „Budeme společně s výrobcem signálu, organizačním výborem, města a Evropskou vysílající unií tvrdě pracovat na tom, abychom našli řešení, které by uspokojilo všechny strany a umožnilo, aby  šampionát v roce 2012 byl úspěšný,“ řekl prezident EAA Hansjörg Wirz.

Finsko je tradiční atletickou zemí, která má s pořadatelstvím velkých akcí veliké zkušenosti. Svou premiéru zde měl v roce 1983 světový šampionát, před čtyřmi lety se do Helsinek sjela světová elita podruhé. Také kontinentální šampionát není pro hlavní a současně také největší finské město žádnou novinkou, proběhly zde také dva ročníky, a sice v letech 1971 a 1994.

Šampionát v roce 2012  bude první vlaštovkou ME v olympijském roce, počínaje jím se cyklus mezi kontinentálními šampionáty zkracuje ze čtyř na dva roky. Soutěže se budou konat ve dnech 27. června až 1. července a do jeho programu nebudou zařazeny chodecké disciplíny a maraton. Naopak víceboje, které měly být podle původních plánů vyjmuty též, na šampionátu chybět nebudou.

Adam Pražák

Vytisknout