přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

„Běchovická tradice“ již tuto neděli

V neděli 24. 9. 2006 se koná 110. ročník závodu Česká spořitelna Běchovice – Praha, nejstaršího nepřerušeného běžeckého závodu na evropském kontinentu.

Již třetí století se mezinárodní vytrvalecká konkurence schází k desetikilometrovému silničnímu závodu, poprvé se běžci vydali na trať od legendárního patníku č. 13 v roce 1897.

Náročná trať má jako obvykle cíl u křižovatky ulic Koněvovy a Za Žižkovskou vozovnou v Praze 3. Klasický symbol „Běchovic“ – oživlý patník v podobě maskota v průběhu letních měsíců brázdil české atletické závody a zval účastníky na „běchovickou klasiku“ (viz foto), která bude letos navíc umocněna tím, že se běžci postaví na start právě po 110. Odstartují se tak i oslavy výročí 110 let české atletiky.

V rámci závodu se uskuteční otevřené mistrovství České republiky v silničním běhu na 10 km, start kategorie žen je na pořadu v 11.00, o půl hodiny později se představí muži. „Běchovice“ jsou ale v prvé řadě svátkem pro všechny aktivní běžce, jsou tradičním místem měření sil závodníků všech věkových kategorií. Dlouhá historie závodu je protkána řadou osobitých rekordů. Nejvyšším počtem účastí se pyšní Jaroslav Kočí, který v letech 1925–1994 startoval celkem 55x. Nejhojnější účast byla zaznamenána v roce 1982, kdy doběhlo 3552 závodníků. Absolutní traťový rekord drží časem 28:33 keňský závodník Laban Chege, vítěz ročníku 1996. „Běchovice“ ale například také registrují nejlepší čas mužů nad 80 let 50:10, který zaběhl František Petrák.

Celkovými vítězi a zároveň i mistry republiky se v roce 2005 stali Róbert Štefko a Petra Kamínková. Osmatřicetiletý závodník běchovický závod vyhrál již šestkrát. Rekordmankou v kategorii žen je právě Petra Kamínková, která si zlatou medaili z mistrovského závodu odvezla vloni již po sedmé za sebou.

Pořadatelé připravili pro všechny milovníky sportu řadu doprovodných akcí. V sobotu 23. září je pro děti všech věkových kategorií připraven 41. ročník závodu Mladé Běchovice. V neděli se vedle hlavního závodu koná 9. ročník závodu Běchovice Junior jako mistrovství dorostenců a dorostenek v silničním běhu na 6 km. Pro vyznavače kolečkových bruslí je připravena Volná jízda na  trati o délce 5 km.

Podrobné informace naleznete zde.

Karolína Farská

Vytisknout