přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. ledna 2009, 20:07

Bába si řekl o Turín

Výškař Jaroslav Bába skočil na Ostravské laťce 227 cm, čímž splnil kritérium pro halové mistrovství Evropy. Vyhrál Rus Těrešin s 2.31. Ženské kategorii kralovala po zranění se vracející Barbora Laláková se 184 cm.

Jaroslav Bába je po Romanu Šebrlovi, který dostal pozvání od EAA, druhým mužem do české výpravy pro halové mistrovství Evropy, které se uskuteční od 6. do 8. března v italském Turínu. Na Ostravské laťce svěřenec Aleše Dudy na první pokus překonal limitní výšku 227 cm. Čekal takový výkon? "Nečekal, ale samozřejmě jsem to tak chtěl. Na první závody to bylo supr," pochvaloval si šestý muž poslední olympiády v Pekingu. Jeho technika prý přitom měla daleko k dokonalosti, o čemž svědčí i to, že na nižší výšce 224 cm měl dva nezdařené pokusy a skočil ji až napotřetí.  "V přípravě, když se měla právě začít pilovat, mě chytla záda a tři týdny mě to dost omezovalo. Bylo vidět, že nejsem vyskákaný. I rozběh jsem si vyměřoval podle toho, jak jsem skákal v létě. Bylo to trochu na náhodu. Naštěstí si to tělo tak nějak pamatuje. Teď už záda drží. Je dobré, že mám limit a mohu před menšími závody přitrénovat," pochvaloval si novopečený kandidát pro Turín.

Další elitní Češi Tomáš Janků a Svatoslav Ton obsadili páté, resp. dělené šesté místo, když prvně jmenovaný překonal 220 a druhý 215 cm. Soutěž vyhrál Rus Andrej Těrešin, který skočil 231 cm. Třetí příčka patří za 2.20 Michalu Kabelkovi ze Slovenska. 

Barbora Laláková závodila v Ostravě poprvé od té doby, co si v přípravě na olympijské hry přetrhla na Lanzarotte achilovku. A byla to premiéra vítězná! Na ostravské laťce měla čistý zápis až do 1.84, laťku o 3 cm výš však už nezdolala. „Noha nebolí. Laláková přežila,“ vymýšlela v dobrém rozmaru hypotetické titulky. Už předtím však základní myšlenku rozvedla: „Jsem ráda, že jsem překonala bariéru prvního závodu. Samozřejmě mě ale trošku mrzí, že jsem těch 187 cm neskočila. Nechybělo tomu moc. Půlroční výpadek v technice je znát, ale skákalo se mi dobře a jsem zdravá,“ těšilo svěřenkyni Michala Pogányho. Pro účast na HME však bude k dnešnímu výkonu muset přidat ještě dalších 8 cm.
Za ní se seřadily Ruska Kalužinová za 180 cm, z trojice na 175 cm vyšly na stejno Slovenka Srnková a Kateřina Kovalinková, horší zápis odsunul Ukrajinku Motokovou na páté místo.

Výsledky závodu naleznete zde.

Další závod pro výškařskou elitu bude Beskydská laťka 21. ledna v Třinci, což je první ze dvou mítinků velmi kvalitně obsazené Moravské výškařské tour.

Organizátoři seriálu, kde je vedle Beskydské laťky ještě Hustopečské skákání o tři dny později, ve středu zveřejnili kompletní startovní listinu. Je v ní celkem 12 mužů s osobním rekordem 230 cm a více a osm žen, jejichž maximum převyšuje 195 cm. Tři už dokonce v kariéře zdolali dvoumetrovou hranici.

Každý mítink MVT má své hvězdy. V Třinci to bude švédský medailista halových MS a ME Linus Thörnblad s OR 238 cm a bronzová Ukrajinka z HMS ve Valencii Vita Palamarová (201). Ta ve startovní listině nahradila Rusku Annu Čičerovovou, která se ze zdravotních důvodů rozhodla vypustit halovou sezonu. Hustopeče zase ozdobí svoji účastí ruský mistr světa s osobním rekordem 240 cm Vjačeslav Voronin a Němka Ariane Friedrichová (203), která vloni porazila na mítinku Golden League v Bruselu Chorvatku Blanku Vlašićovou a připravila ji tak o podíl na milionovém jackpotu. Spolu s Friedrichovou se ve výškařském sektoru představí i olympijská vítězka ve víceboji Natalija Dobryňská z Ukrajiny.

Silné však je i pole, které se představí v obou městech a bude tak útočit na celkové vítězství v seriálu, za které je v obou kategoriích přislíbena odměna 1000 USD stejně jako za každé z dílčích prvenství. Mezi muži jsou vedle vynikajících českých výškařů favority dva Rusové – halový vicemistr světa Andrej Těrešin s osobním rekordem 236 cm a enfant terrible světové výšky Andrej Uchov, který se vedle svého razantního stylu bývalého diskaře, s nímž však skáče vynikající výkony, „proslavil“ i svým extempore na mítinku v Lausanne, kde skákal opilý a vysloužil si za to oficiální důtku od IAAF.  O ženský trůn by se měly ucházet naše Barbora Laláková s Ivou Strakovou, zdatnou konkurencí by jim však měla být např. Ukrajinka s OR 202 cm Vita Sťopinová.

Zajímavostí hustopečského mítinku bude pokus 42letého Brita Daltona Granta o veteránský světový rekord, a také účast legendy této disciplíny Stefana Holma, který vloni ukončil kariéru.       

Adam Pražák

Vytisknout