přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. listopadu 2011, 13:49

„Atleta roku“ odtajní sobotní večer

Vyhlášení výroční ankety ČAS proběhne živě na ČT1 5. listopadu od 21:15 v rámci slavnostního večera v hotelu Ambassador – Zlatá husa. Veřejnost se dozví pořadí desítky nejlepších, ale také juniora, objev a trenéra roku.

Do prestižní ankety se zapojilo stejně jako před rokem 132 hlasujících z řad funkcionářů, trenérů a novinářů. Galavečerem české atletiky, který přímo přenáší hlavní program České televize, provede diváky přítomné v sále i doma u obrazovek již popáté moderátorská dvojice Aleš Háma a Monika Absolonová. Vedle nich na pódiu vystoupí zpěváci Karel Gott, Miro Žbirka nebo Jaroslav Uhlíř, ovšem stalo se zvykem, že se o část zábavy stará i některý z oceňovaných atletů.

Jako každý rok budou vyhlašovaní přivezeni luxusními prodlouženými limuzínami Lincoln. Této výsady nevyužije čtyřnásobná vítězka ankety Barbora Špotáková vzhledem k tomu, že bydlí takřka „za rohem“. Všichni obdrží jako ocenění zlatou cihličku – první tři o váze jedné unce (tj. cca 31 gramů), ostatní, včetně trenéra, objevu a juniora pak 20gramovou.

Zde je elitní desítka českých atletů pro rok 2011 (v abecedním pořadí): výškař Jaroslav Bába, sedmibojařka Kateřina Cachová, překážkářka Zuzana Hejnová, sprinter Pavel Maslák, tyčkařka Jiřina Ptáčníková, čtvrtkařka Denisa Rosolová, překážkář Petr Svoboda, vícebojař Roman Šebrle, oštěpaři Barbora Špotáková a Vítězslav Veselý.

Z historie ankety
Poprvé se nejlepší atlet volil v roce 1962 v rámci Československa. Sedmkrát byli jako vítězi vyhlášení Helena Fibingerová a Jan Železný, šestkrát pak Ludvík Daněk, Imrich Bugár a Jarmila Kratochvílová. V éře samostatné České republiky si naprostou většinu prvenství rozdělilo trio olympijských šampionů – šest Jan Železný, pět Roman Šebrle a čtyři Barbora Špotáková, atlety roku ČR se stali také dvakrát Tomáš Dvořák a jednou Šárka Kašpárková.

V trenérské kategorii (vyhlašované od 1997) zvolili hlasující celkem čtyřikrát Zdeňka Váňu, jenž se staral o elitní desetibojaře, i Rudolfa Černého, pod jehož vedením do loňského roku sbírala úspěchy oštěpařka Špotáková, třikrát pak Šebrleho kouče Dalibora Kupku. Vloni získala ocenění jako první žena Martina Blažková, trenérka „Rychlých holek“.

Objevem i juniorem roku se stali Alena Rücklová, Petr Lampart, Denisa Ščerbová, dnes Rosolová, a Zuzana Hejnová, které se to jako jediné nepovedlo v jednom roce. Dvakrát byl nejlepším mladým atletem vyhlášen Pavel Maslák, v prvním případě spolu s kolegy ze sprinterské štafety. Nejprve mezi juniory a pak i v hlavní kategorii uspěli Šárka Kašpárková a Tomáš Dvořák, objevem se stala před šňůrou svých čtyřech triumfů Barbora Špotáková.

Michal Procházka

Vytisknout

Související články