Na Černé hoře dominovali Hrochová a Zima

ČAS - Jan Houska
sobota 4. května 2024
Mistrovství České republiky v běhu do vrchu na krkonošskou Černou horu ovládli Tereza Hrochová a Matěj Zima. Pro Hrochovou jde již o čtvrtý titul v této disciplíně, Zima měl doma zatím titul jen z dlouhého horského běhu.

Stupně žen (skoro) jako na Ještědu

Tereza Hrochová potvrdila, že vrchy jsou její oblíbenou disciplínou. Svěřenkyně Vladimíra Bartůňka z AK Škoda Plzeň zopakovala loňské zlato z Ještědu a tomuto šampionátu kraluje s předloňskou přestávkou od roku 2020. Celkově jde již o její čtrnáctý republikový titul napříč povrchy a distancemi. Dvanáct kilometrů z Janských Lázní na Černou horu s převýšením 800 metrů vyběhla za hodinu a rovné 4 minuty a neměla sobě rovnou konkurentku.

Také další složení pódia byla stejné jako loni, jen si běžkyně pořadí prohodily. Pro stříbro si tentokrát doběhla o 4 a půl minuty za Hrochovou Pavla Schorná Matyášová (1:08:30). Nestárnoucí závodnice Maratonstavu Úpice načala jedenáctým cenným kovem druhou desítku své utěšené vrchařské sbírky. Další zkušená Adéla Vetchá (znávali jsme pod jménem Stránská) z České Třebové už ztratila na vítězku téměř pět minut (1:08:58). Pro ni je bronz pátou medailí v disciplíně. Další výraznou ztrátu už měla čtvrtá Hana Švestková Stružková, o půl minutu zpět dokončila Gabriela Veigertová.

Nováčci na mužské bedně

Šampion posledních dvou ročníků Marek Chrascina nakonec kvůli potížím s průduškami vůbec nestartoval. Cesta se tak otevřela pro Matěje Zimu z USK Praha, který získal dosud jediný mistrovský cenný kov, a to předloňské zlato ze stejného místa, ale v dlouhém horském běhu. Pro premiéru v klasice „nahoru“ si však doběhl přesvědčivě, jako jediný zvládl 12km trať pod hodinu v čase 58:51 minuty.

Zbylí medailisté se dostali do cíle o čtyři minuty později, ale oba tím však dosáhli na své první medaile z mistrovství ČR. Šestadvacetiletý Jan Halberštát z Olympu Praha si s tratí poradil v čase 1:02:53, o dva roky starší Adam Szymanik z Havířova 1965 jej v cíli následoval o 21 vteřin později (1:03:14). Do minuty za Halberštátem pak finišovali ještě Dominik Chlupáč a Milan Janata.

Vyrovnaní junioři, dominance juniorky Novotné

Relativně nejvyrovnanější bitvu o přední pozice svedli junioři. Na kratší, ale rozhodně ne příliš snazší trase s parametry 7,6 km na délku a s 695 nastoupanými metry dělilo první čtyři méně než dvě minuty, o titulu rozhodlo 48 vteřin. Z něj se radoval Vilém Bednařík z TJ Znojmo v čase 46:43. Druhý doběhl Daniel Dočekal z Nového Města na Moravě (47:31), třetí pak třinecký Filip Cienciala (48:03), bez medaile zůstal Oliver Habán (48:30).

Naopak největší dominance dne byla k vidění mezi juniorkami. Výtečný výkon podala Michaela Novotná z AC Turnov, s časem 51:15 byla mezi mladými vrchaři absolutně sedmá. Kopřivnická Anna Slívová dokončila o sedm minut později (58:21), úpická Petra Havlová ztratila takřka deset minut (1:01:13).